statystyki

UODO dało zielone światło stronom kopiującym rejestry publiczne

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński12.02.2019, 09:20; Aktualizacja: 12.02.2019, 09:45
Właściciele witryn powielających dane np. z KRS nie muszą informować o tym osób, których te informacje dotyczą.

Właściciele witryn powielających dane np. z KRS nie muszą informować o tym osób, których te informacje dotyczą.źródło: ShutterStock

Wolno gromadzić dane osobowe członków zarządów firm – w tym ich numery PESEL – i udostępniać je odpłatnie na portalu w internecie. Uznał tak prezes UODO w przełomowej decyzji.

Właściciele witryn powielających dane np. z KRS nie muszą informować o tym osób, których te informacje dotyczą. Ani respektować ich prawa do sprzeciwuTak wynika z decyzji prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w sprawie portalu Rejestr.io prowadzonego przez Fundację ePaństwo. Oznacza to, że gdy istnieje uzasadniony interes administratora do duplikowania rejestrów takich jak np. KRS czy MSiG, to nie ma on konieczności spełnienia obowiązku informacyjnego.

– Decyzja UODO to prawdziwa rewolucja i przesądzenie na korzyść administratorów tego, o co biła się latami spółka Info Veriti. Skopiowała ona cały KRS i z tego powodu GIODO (poprzednik UODO) nakazał jej pozyskanie z MSW i ich bazy PESEL adresów zainteresowanych osób, by poinformować je o przetwarzaniu ich danych – komentuje decyzję UODO dr Paweł Litwiński, adwokat reprezentujący fundację. Wtóruje mu Magdalena Siwanowicz-Suska, radca prawny w Fundacji ePaństwo, która podkreśla, że gdyby decyzja UODO była inna, to w grę wchodziłaby konieczność spełnienia obowiązku informacyjnego względem nawet 2 mln osób. Tymczasem za wystarczające zostało uznane publiczne udostępnienie tych informacji przez fundację w formie polityki prywatności na stronie internetowej.

W decyzji prezes UODO stwierdził również, że w przypadku kopiowania rejestrów publicznych nie trzeba respektować prawa do sprzeciwu osoby, o ile nie wykaże ona istnienia szczególnej sytuacji uzasadniającej żądanie przetwarzania jej danych osobowych przez administratora. Nie wystarczy jednak stwierdzić, że przez rejestr możliwe jest uzyskanie informacji np. o wieku osoby już z poziomu przeglądarki internetowej, a nie przeglądarki rejestru publicznego.

Zdaniem ekspertów opisywana przez nas decyzja może w praktyce dawać zielone światło także innym administratorom przetwarzającym dane osobowe z rejestrów publicznych i umożliwiających dokonywanie ocen specjalistów, tj. lekarzy czy prawników.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane