statystyki

Plan kontroli sektorowych nie podoba się spółdzielniom

autor: Jakub Styczyński12.02.2019, 09:19; Aktualizacja: 12.02.2019, 09:52
Okazuje się jednak, że spółdzielcy nie mają powodu do niepokoju. Jak bowiem wyjaśnia nam Adam Sanocki, p.o. rzecznika prasowego UODO, plan kontroli organu został zaprezentowany w ujęciu odzwierciedlającym wewnętrzną strukturę organizacyjną urzędu.

Okazuje się jednak, że spółdzielcy nie mają powodu do niepokoju. Jak bowiem wyjaśnia nam Adam Sanocki, p.o. rzecznika prasowego UODO, plan kontroli organu został zaprezentowany w ujęciu odzwierciedlającym wewnętrzną strukturę organizacyjną urzędu.źródło: ShutterStock

Telefony prawników Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP nie przestają dzwonić, odkąd w opublikowanym 24 stycznia br. przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) planie kontroli sektorowych na 2019 r. spółdzielnie mieszkaniowe zostały zakwalifikowane jako podmioty sektora publicznego.

 W ocenie radcy prawnego Ewy Derc, wspólnika w Kancelarii Derc Pałka Kancelaria Radców Prawnych w Warszawie, świadczy to o niezrozumieniu charakteru prawnego spółdzielni mieszkaniowej. I tym samym budzi ogromny niepokój, czy kontrolerzy UODO będą stosowali w trakcie kontroli właściwe przepisy RODO.

– Inne bowiem są zasady przetwarzania danych osobowych w świetle RODO dla podmiotów prywatnych, a inne dla sektora publicznego – podkreśla ekspertka. Przypomina też, że spółdzielnie działają w oparciu o ustawę z 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1285 ze zm.) oraz ustawę z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 845 ze zm.), nie zaś przepisy dotyczące instytucji publicznych.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • slumsy opolskie(2019-02-22 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Spółdzielnie mieszkaniowe z wielkiej płyty przede wszystkim trzeba w końcu zmusic do termoizolacji tych budynków.Całe lata mieszkańcy płaca na fundusz remontowy a bloki z lat 80-tych nie sa ocieplone.Ciepło po prostu ucieka przez beton tym bardziej,że nie ma żadnej elewacji na tych budynkach np.osiedle ZWM w Opolu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane