statystyki

Rozmowy z obrońcą bez włączonych kamer

autor: Szymon Cydzik12.02.2019, 07:25; Aktualizacja: 12.02.2019, 09:24
Z informacji RPO wynika, że obrońcy czasami godzą się na spotkania z osobą pozbawioną wolności w pomieszczeniach z czynnymi urządzeniami rejestrującym obraz i dźwięk. W ocenie rzecznika widzenia w takich warunkach mogą godzić w szczególne zaufanie klienta do obrońcy, a przez to w skuteczność pomocy prawnej.

Z informacji RPO wynika, że obrońcy czasami godzą się na spotkania z osobą pozbawioną wolności w pomieszczeniach z czynnymi urządzeniami rejestrującym obraz i dźwięk. W ocenie rzecznika widzenia w takich warunkach mogą godzić w szczególne zaufanie klienta do obrońcy, a przez to w skuteczność pomocy prawnej.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do Naczelnej Rady Adwokackiej o podjęcie działań w celu zapewnienia poufności spotkań osadzonego z pełnomocnikiem. Adam Bodnar zwraca uwagę, że obecnie kontakt osób przebywających w aresztach lub więzieniach z adwokatami odbywa się pod nadzorem kamer, co zagraża prawu do obrony. Zdaniem rzecznika takie spotkania powinny toczyć się w warunkach pełniej poufności, a więc w pomieszczeniach bez kamer (lub po uprzednim wyłączeniu tych urządzeń).

Do rzecznika wpływają skargi w tej sprawie, problem zauważyli też eksperci Biura RPO podczas wizytacji więzień i aresztów. Poufność kontaktów z obrońcą gwarantują art. 8 par. 3 oraz 215 par. 1 kodeksu karnego wykonawczego, które określają, że pozbawiony wolności może porozumiewać się z obrońcą pod nieobecność innych osób. Także rozmowy telefoniczne i korespondencja z pełnomocnikiem nie podlegają kontroli.

Z kolei art. 73a k.k.w. przewiduje, że zakłady karne mogą być monitorowane z zastrzeżeniem, że monitorowanie i utrwalanie dźwięku nie obejmuje informacji objętych tajemnicą prawnie chronioną. RPO postuluje zaś szerokie rozumienie tajemnicy adwokackiej, obejmujące nie tylko informacje werbalne, ale też materiały w postaci notatek czy dokumentów dotyczących sprawy.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane