statystyki

Rozmowy z obrońcą bez włączonych kamer

autor: Szymon Cydzik12.02.2019, 07:25; Aktualizacja: 12.02.2019, 09:24
Z informacji RPO wynika, że obrońcy czasami godzą się na spotkania z osobą pozbawioną wolności w pomieszczeniach z czynnymi urządzeniami rejestrującym obraz i dźwięk. W ocenie rzecznika widzenia w takich warunkach mogą godzić w szczególne zaufanie klienta do obrońcy, a przez to w skuteczność pomocy prawnej.

Z informacji RPO wynika, że obrońcy czasami godzą się na spotkania z osobą pozbawioną wolności w pomieszczeniach z czynnymi urządzeniami rejestrującym obraz i dźwięk. W ocenie rzecznika widzenia w takich warunkach mogą godzić w szczególne zaufanie klienta do obrońcy, a przez to w skuteczność pomocy prawnej.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do Naczelnej Rady Adwokackiej o podjęcie działań w celu zapewnienia poufności spotkań osadzonego z pełnomocnikiem. Adam Bodnar zwraca uwagę, że obecnie kontakt osób przebywających w aresztach lub więzieniach z adwokatami odbywa się pod nadzorem kamer, co zagraża prawu do obrony. Zdaniem rzecznika takie spotkania powinny toczyć się w warunkach pełniej poufności, a więc w pomieszczeniach bez kamer (lub po uprzednim wyłączeniu tych urządzeń).

Do rzecznika wpływają skargi w tej sprawie, problem zauważyli też eksperci Biura RPO podczas wizytacji więzień i aresztów. Poufność kontaktów z obrońcą gwarantują art. 8 par. 3 oraz 215 par. 1 kodeksu karnego wykonawczego, które określają, że pozbawiony wolności może porozumiewać się z obrońcą pod nieobecność innych osób. Także rozmowy telefoniczne i korespondencja z pełnomocnikiem nie podlegają kontroli.

Z kolei art. 73a k.k.w. przewiduje, że zakłady karne mogą być monitorowane z zastrzeżeniem, że monitorowanie i utrwalanie dźwięku nie obejmuje informacji objętych tajemnicą prawnie chronioną. RPO postuluje zaś szerokie rozumienie tajemnicy adwokackiej, obejmujące nie tylko informacje werbalne, ale też materiały w postaci notatek czy dokumentów dotyczących sprawy.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane