statystyki

W trakcie przetargu nie zmienia się warunków

autor: Sławomir Wikariak12.02.2019, 18:00
W praktyce więc wykonawcy muszą się liczyć z tym, że jeśli raz podeprą się zasobami jednej firmy, to nie będą mogli ich zamienić na inne zasoby. Rozbieżność w polskim orzecznictwie nie musi przy tym oznaczać, że w odmienny sposób interpretuje się wspomniany wyrok TSUE.

W praktyce więc wykonawcy muszą się liczyć z tym, że jeśli raz podeprą się zasobami jednej firmy, to nie będą mogli ich zamienić na inne zasoby. Rozbieżność w polskim orzecznictwie nie musi przy tym oznaczać, że w odmienny sposób interpretuje się wspomniany wyrok TSUE.źródło: ShutterStock

Zmiana partnera, którego doświadczeniem podpiera się firma startująca w przetargu, może być uznana za niedopuszczalną.

Przedsiębiorca, który sam nie spełnia warunków przetargowych, nie musi od razu tworzyć konsorcjum – może podeprzeć się doświadczeniem podmiotu trzeciego. Przykładowo – inwestycja dotyczy budowy dróg i mostów, a firma realizowała dotychczas tylko jedne z tych prac. Na potwierdzenie doświadczenia w drugich może przedstawić oświadczenie podmiotu trzeciego, który zadeklaruje udostępnienie swych zasobów.

Wątpliwości pozostały

W praktyce ocena spełniania warunków przy powoływaniu się na cudze zasoby wciąż wywołuje problemy. Część z nich rozwiązał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 maja 2017 r. (sprawa C-387/14). Trybunał odpowiedział w nim na pytania prejudycjalne polskiej Krajowej Izby Odwoławczej, w tym również to dotyczące możliwości posiłkowania się cudzym doświadczeniem przez firmę, która pierwotnie deklarowała, że sama spełnia warunki. Jego zdaniem prawo unijne stoi na przeszkodzie temu, by „po upływie terminu zgłoszeń do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca przekazał instytucji zamawiającej, w celu wykazania, że spełnia on warunki uczestnictwa (...), dokumenty, których nie zawierała jego pierwotna oferta, takie jak umowa zamówienia zrealizowanego przez podmiot trzeci oraz jego zobowiązanie do oddania do dyspozycji tego wykonawcy zdolności i środków niezbędnych do realizacji rozpatrywanego zamówienia”. Po tym wyroku stało się jasne, że firma, która początkowo deklarowała, że sama spełnia warunki, nie może już później podeprzeć się doświadczeniem podmiotu trzeciego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane