statystyki

Kolejne pytania do TK: Konstytucyjne wątpliwości do ustawy o Sądzie Najwyższym

autor: Emilia Świętochowska11.02.2019, 08:25; Aktualizacja: 11.02.2019, 08:31
Sąd Najwyższy

Konstytucyjne wątpliwości do ustawy o Sądzie Najwyższymźródło: ShutterStock

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym, którego rozstrzygnięcie wpłynie na sytuację śledczych ukaranych przez korporacyjny sąd przy prokuratorze generalnym.

A konkretnie tych, których postępowania dyscyplinarne zakończyły się przed wejściem w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.). Wątpliwości, którymi zajmie się TK, dotyczą braku możliwości złożenia przez takie osoby kasacji. W takiej sytuacji znalazł się jeden z prokuratorów wydalonych z zawodu, którego sprawą zajmowała się Izba Dyscyplinarna SN. Mężczyźnie wymierzono najsurowszą możliwą karę za przyjęcie łapówki w zamian za sfałszowanie dokumentu, ujawnienie tajemnicy związanej z toczącym się śledztwem oraz uprawianie seksu z podejrzaną i niepoinformowaniem o tym swojego przełożonego.

Zgodnie z obowiązującym od 3 kwietnia 2018 r. przepisem prawa o prokuraturze (art. 163a par. 1) śledczym ukaranym przez korporacyjny sąd II instancji nie przysługuje już prawo do złożenia kasacji. Odnosi się to także od czynów popełnionych, zanim nowa ustawa o SN zaczęła obowiązywać. Wraz z nią nastąpiła bowiem zmiana dotychczasowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów. Teraz w sprawach dotyczących ich przewinień służbowych w drugiej instancji orzeka – tak jak w przypadku sędziów – Sąd Najwyższy, a nie korporacyjny sąd odwoławczy.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane