statystyki

Ułatwienia zarówno dla profesjonalnych użytkowników bezzałogowców, jak i dla operatorów lotów niekomercyjnych

autor: Piotr Szymaniak06.02.2019, 10:09; Aktualizacja: 06.02.2019, 10:09
Przepisy, które zaczęły obowiązywać z początkiem lutego, ułatwiają życie profesjonalnym użytkownikom statków bezzałogowych, jak i operatorom lotów wykonywanych w zasięgu wzroku.

Przepisy, które zaczęły obowiązywać z początkiem lutego, ułatwiają życie profesjonalnym użytkownikom statków bezzałogowych, jak i operatorom lotów wykonywanych w zasięgu wzroku.źródło: Wikimedia Commons
autor zdjęcia: SPC JAMES B. SMITH JR.

Jeszcze w tym roku ma powstać rządowa strategia dotycząca rozwoju sektora bezzałogowców. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło białą księgę i wprowadziło ułatwienia dla operatorów.

Nowelizacja tzw. rozporządzenia dronowego (w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków – Dz.U. z 2019 r. poz. 94) przewiduje ułatwienia zarówno dla profesjonalnych użytkowników bezzałogowców, jak i dla operatorów lotów niekomercyjnych.

Przepisy, które zaczęły obowiązywać z początkiem lutego, ułatwiają życie profesjonalnym użytkownikom statków bezzałogowych, jak i operatorom lotów wykonywanych w zasięgu wzroku. Zainteresowanie dronami jest duże i stale rośnie. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał ok. 10 tys. certyfikatów dla operatorów takich statków powietrznych.

– Do tej pory, by dostać certyfikat upoważniający do obsługi drona o wadze do 5 kg, który może być używany w zasięgu wzroku, trzeba było przedstawić badania zdrowotne oraz mieć ukończone 18 lat. Teraz wystarczy oświadczenie danej osoby, że jest zdrowa i zdolna operować dronem. Rezygnujemy także z wymogu pełnoletności – tłumaczy Piotr Samson, prezes ULC.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane