statystyki

Ułatwienia zarówno dla profesjonalnych użytkowników bezzałogowców, jak i dla operatorów lotów niekomercyjnych

autor: Piotr Szymaniak06.02.2019, 10:09; Aktualizacja: 06.02.2019, 10:09
Przepisy, które zaczęły obowiązywać z początkiem lutego, ułatwiają życie profesjonalnym użytkownikom statków bezzałogowych, jak i operatorom lotów wykonywanych w zasięgu wzroku.

Przepisy, które zaczęły obowiązywać z początkiem lutego, ułatwiają życie profesjonalnym użytkownikom statków bezzałogowych, jak i operatorom lotów wykonywanych w zasięgu wzroku.źródło: Wikimedia Commons
autor zdjęcia: SPC JAMES B. SMITH JR.

Jeszcze w tym roku ma powstać rządowa strategia dotycząca rozwoju sektora bezzałogowców. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło białą księgę i wprowadziło ułatwienia dla operatorów.

Nowelizacja tzw. rozporządzenia dronowego (w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków – Dz.U. z 2019 r. poz. 94) przewiduje ułatwienia zarówno dla profesjonalnych użytkowników bezzałogowców, jak i dla operatorów lotów niekomercyjnych.

Przepisy, które zaczęły obowiązywać z początkiem lutego, ułatwiają życie profesjonalnym użytkownikom statków bezzałogowych, jak i operatorom lotów wykonywanych w zasięgu wzroku. Zainteresowanie dronami jest duże i stale rośnie. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał ok. 10 tys. certyfikatów dla operatorów takich statków powietrznych.

– Do tej pory, by dostać certyfikat upoważniający do obsługi drona o wadze do 5 kg, który może być używany w zasięgu wzroku, trzeba było przedstawić badania zdrowotne oraz mieć ukończone 18 lat. Teraz wystarczy oświadczenie danej osoby, że jest zdrowa i zdolna operować dronem. Rezygnujemy także z wymogu pełnoletności – tłumaczy Piotr Samson, prezes ULC.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane