Nowelizacja kodeksu spółek handlowych: Możliwość tworzenia prostej spółki akcyjnej

autor: Patryk Słowik06.02.2019, 09:10; Aktualizacja: 06.02.2019, 09:10
Wstępnie planowano bowiem bardziej liberalne dla przedsiębiorców zasady, co budziło sprzeciw zarówno organizacji pracodawców, jak i szeroko pojętego sektora bankowego.

Wstępnie planowano bowiem bardziej liberalne dla przedsiębiorców zasady, co budziło sprzeciw zarówno organizacji pracodawców, jak i szeroko pojętego sektora bankowego.źródło: ShutterStock

Niebawem już trzy, a nie dwa typy spółek kapitałowych będzie przewidywał kodeks spółek handlowych. Wszystko za sprawą nowelizacji przewidującej możliwość tworzenia prostej spółki akcyjnej. Projekt regulacji przyjął wczoraj rząd.

Prosta spółka akcyjna, w przekonaniu twórców rozwiązań, ma być pomostem między już istniejącą i zarazem skostniałą strukturą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a wymagającą kapitału i spełnienia wielu skomplikowanych formalności spółką akcyjną. Resort przedsiębiorczości i technologii wierzy, że nową konstrukcją prawną zainteresują się przede wszystkim twórcy start-upów.

– Prosta spółka akcyjna to rzeczywiście odpowiedź na postulaty środowisk start upowych, które wskazywały wiele problemów ograniczających ich rozwój, m.in. trudności w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, pozyskiwaniu kapitału czy likwidacji spółki w razie niepowodzenia. Dziś rozpoczynający działalność w formie spółki kapitałowej mają do wyboru spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Nie odpowiadają one jednak na potrzeby start-upów – tłumaczy wiceminister przedsiębiorczości Mariusz Haładyj. W efekcie ponad 70 proc. wybiera jako formę prowadzenia biznesu spółkę z o.o., lecz zarazem wiele osób jest rozczarowanych.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane