statystyki

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych: Możliwość tworzenia prostej spółki akcyjnej

autor: Patryk Słowik06.02.2019, 09:10; Aktualizacja: 06.02.2019, 09:10
Wstępnie planowano bowiem bardziej liberalne dla przedsiębiorców zasady, co budziło sprzeciw zarówno organizacji pracodawców, jak i szeroko pojętego sektora bankowego.

Wstępnie planowano bowiem bardziej liberalne dla przedsiębiorców zasady, co budziło sprzeciw zarówno organizacji pracodawców, jak i szeroko pojętego sektora bankowego.źródło: ShutterStock

Niebawem już trzy, a nie dwa typy spółek kapitałowych będzie przewidywał kodeks spółek handlowych. Wszystko za sprawą nowelizacji przewidującej możliwość tworzenia prostej spółki akcyjnej. Projekt regulacji przyjął wczoraj rząd.

Prosta spółka akcyjna, w przekonaniu twórców rozwiązań, ma być pomostem między już istniejącą i zarazem skostniałą strukturą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a wymagającą kapitału i spełnienia wielu skomplikowanych formalności spółką akcyjną. Resort przedsiębiorczości i technologii wierzy, że nową konstrukcją prawną zainteresują się przede wszystkim twórcy start-upów.

– Prosta spółka akcyjna to rzeczywiście odpowiedź na postulaty środowisk start upowych, które wskazywały wiele problemów ograniczających ich rozwój, m.in. trudności w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, pozyskiwaniu kapitału czy likwidacji spółki w razie niepowodzenia. Dziś rozpoczynający działalność w formie spółki kapitałowej mają do wyboru spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Nie odpowiadają one jednak na potrzeby start-upów – tłumaczy wiceminister przedsiębiorczości Mariusz Haładyj. W efekcie ponad 70 proc. wybiera jako formę prowadzenia biznesu spółkę z o.o., lecz zarazem wiele osób jest rozczarowanych.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane