statystyki

1 proc. podatku: OPP nie może bez zgody przekazywać danych podatników

autor: Jakub Styczyński05.02.2019, 09:00; Aktualizacja: 05.02.2019, 12:30
dokumenty

Dane osobowe darczyńców 1 proc. podatku przekazywane są organizacji pożytku publicznego przez naczelników urzędów skarbowych.źródło: ShutterStock

Organizacje pożytku publicznego nie mogą bez wyraźnej zgody przekazywać swoim podopiecznym danych osobowych podatników, którzy dzielą się z nimi 1 proc. z deklaracji rocznej PIT.

Do prezesa Urzędu Ochrony Danych osobowych (UODO) wpłynęły liczne zapytania od organizacji pożytku publicznego (np. stowarzyszeń, fundacji oraz spółek akcyjnych i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niedziałających w celu osiągnięcia zysku) dotyczące tego, czy mogą one bez dodatkowych formalności udostępniać swoim podopiecznym dane darczyńców. W przesłanym nam przez UODO stanowisku czytamy – w dużym skrócie – że nie. I nie ma znaczenia, że darczyńcy przekazując 1 proc. swojego podatku, w deklaracji rocznej PIT zaznaczyli możliwość przekazania informacji o sobie podmiotowi, który zdecydowali się wesprzeć.

Można podziękować

Dane osobowe darczyńców 1 proc. podatku przekazywane są organizacji pożytku publicznego przez naczelników urzędów skarbowych. Uprawnia ich do tego art. 45c ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.). Przepis ten wskazuje, że takie działanie jest możliwe w przypadku tych podatników, którzy wyrazili na to zgodę.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane