statystyki

1 proc. podatku: OPP nie może bez zgody przekazywać danych podatników

autor: Jakub Styczyński05.02.2019, 09:00; Aktualizacja: 05.02.2019, 12:30
dokumenty

Dane osobowe darczyńców 1 proc. podatku przekazywane są organizacji pożytku publicznego przez naczelników urzędów skarbowych.źródło: ShutterStock

Organizacje pożytku publicznego nie mogą bez wyraźnej zgody przekazywać swoim podopiecznym danych osobowych podatników, którzy dzielą się z nimi 1 proc. z deklaracji rocznej PIT.

Do prezesa Urzędu Ochrony Danych osobowych (UODO) wpłynęły liczne zapytania od organizacji pożytku publicznego (np. stowarzyszeń, fundacji oraz spółek akcyjnych i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niedziałających w celu osiągnięcia zysku) dotyczące tego, czy mogą one bez dodatkowych formalności udostępniać swoim podopiecznym dane darczyńców. W przesłanym nam przez UODO stanowisku czytamy – w dużym skrócie – że nie. I nie ma znaczenia, że darczyńcy przekazując 1 proc. swojego podatku, w deklaracji rocznej PIT zaznaczyli możliwość przekazania informacji o sobie podmiotowi, który zdecydowali się wesprzeć.

Można podziękować

Dane osobowe darczyńców 1 proc. podatku przekazywane są organizacji pożytku publicznego przez naczelników urzędów skarbowych. Uprawnia ich do tego art. 45c ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.). Przepis ten wskazuje, że takie działanie jest możliwe w przypadku tych podatników, którzy wyrazili na to zgodę.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane