statystyki

SKOK-i uzgodnią z notariuszami wzór pełnomocnictwa

autor: Szymon Cydzik04.02.2019, 09:04; Aktualizacja: 04.02.2019, 09:13
Banki i SKOK-i wymagają, by pełnomocnictwo takie było sporządzone na specjalnym formularzu w obecności pracownika danej jednostki.

Banki i SKOK-i wymagają, by pełnomocnictwo takie było sporządzone na specjalnym formularzu w obecności pracownika danej jednostki.źródło: ShutterStock

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa wyraziła gotowość współpracy z Krajową Radą Notarialną przy opracowaniu wzoru upoważnienia do reprezentowania właścicieli rachunków przez osoby trzecie.

Banki i SKOK-i wymagają, by pełnomocnictwo takie było sporządzone na specjalnym formularzu w obecności pracownika danej jednostki. Ogranicza to dostęp do pieniędzy osobom starszym, chorym lub z niepełnosprawnościami, które nie mogą udać się do oddziału banku. Z kolei pracownicy instytucji finansowych nie mogą działać poza jej siedzibami.

Rozwiązaniem mogłyby być pełnomocnictwa notarialne, gdyż rejenci mogą odwiedzać klientów np. w ich mieszkaniach. Jednak wiele banków i SKOK-ów ich nie uznaje. Na problem ten na początku roku zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich (RPO), do którego skargi w tej sprawie napływają od lat. Biuro RPO nie prowadzi dokładnej statystyki, ale co roku dostaje kilkaset zgłoszeń dotyczących instytucji finansowych.

Stanowisko notariuszy

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spytał prezesa Krajowej Rady Notarialnej (KRN) Mariusza Białeckiego, czy wpływały do niej skargi na nierespektowanie notarialnych pełnomocnictw. Chciał też wiedzieć, czy KRN podjęła działania zmierzające do ustalenia wzoru pełnomocnictwa sporządzanego w formie aktu notarialnego, który będzie akceptowany przez instytucje finansowe. Prosił o rozważenie takiej możliwości, jeśli tego nie zrobiła.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • jaaaaaaaaaa(2019-02-04 11:01) Zgłoś naruszenie 10

    Cudowny kraj. Banki mogą nie respektować pełnomocnictwa notarialnego, mimo że nie ma na to podstawy prawnej, ale zamiast kar dla dyrektorów banków, my ustalamy wzór pełnomocnictwa, które banki łaskawie raczą zaakceptować. Jak to jest możliwe?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maj(2019-02-04 17:28) Zgłoś naruszenie 10

    o co chodzi z tą aferę z unieważnieniem egzaminu notarialnego w Krakowie za 2018 r. ? Jest już wszczęte oficjalnie postępowanie przez Komisję Odwoławczą ? co z tymi, c zdali egzamin notarialny w Krakowie ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane