Koniec uwłaszczeniowej patologii. Podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste zostaną ustawowo cofnięte?

autor: Jakub Pawłowski31.01.2019, 08:04; Aktualizacja: 31.01.2019, 08:07
Dużo emocji wzbudza też proponowany przepis, który będzie skutkował automatycznym zrównaniem wysokości bonifikat na gruntach Skarbu Państwa z tymi, które, chcąc ulżyć mieszkańcom, wprowadziły niektóre samorządy

Dużo emocji wzbudza też proponowany przepis, który będzie skutkował automatycznym zrównaniem wysokości bonifikat na gruntach Skarbu Państwa z tymi, które, chcąc ulżyć mieszkańcom, wprowadziły niektóre samorządyźródło: ShutterStock

Zeszłoroczne zakusy gmin na podwyższanie opłat za użytkowanie wieczyste są na cenzurowanym. Rząd chce położyć im kres, nawet stosując prawo wstecz. Samorządowcy grzmią, że to populistyczna zagrywka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • wyborca PIS(2019-01-31 14:19) Zgłoś naruszenie 628

    A co z bonifikatą?Warszawa ma 98 % a inne miasta tylko 60%.Dlaczego posłowie tego nie zauważają?To jest DYSKRYMINACJA?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • RR(2019-01-31 13:09) Zgłoś naruszenie 298

    Gn0je z pIS nie potrafia napisac zadnej ustawy poprawnie.

    Odpowiedz
  • Andrzej G(2019-02-01 10:20) Zgłoś naruszenie 193

    .........żadnych opłat nie powinno być za ten śmieszny grunt...........to SAMORZĄDOWE zdzierstwo

    Odpowiedz
  • kontra(2019-01-31 16:43) Zgłoś naruszenie 154

    Jakie uwłaszczenie ? Co za bzdury ? Jakie użtkowanie może mieć właściciel lokalu o powierzchni 36m2 to jest tylko okradanie ludzi na wzór eurokołchozu tak samo że ślimak to ryba a marchewka to owoc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ruba(2019-01-31 16:30) Zgłoś naruszenie 135

    a co dlaej z gruntami zawlaszczonyni przez zlodziei w tym pracownikow gmin i starostw. A s,ą prwowici spadkobiercy ,ktorym utrudnia sie dochodzenie do zwrotu lub wynagrodzenia za kradzież.

    Odpowiedz
  • GLIWICZANIN(2019-02-01 09:24) Zgłoś naruszenie 113

    ja w gliwicach placilem za ksiegi wieczyste 6.32 gr dostalem od zlodzieji ze bede placil 226.99 zl od 2021 r przez 18 lat czyste chamstwo brawo PIS

    Odpowiedz
  • oszukana(2019-01-31 23:10) Zgłoś naruszenie 82

    Warszawa Żoliborz, wzrost z 460 zł na 2 tys!!! dziękuję ci stolico !!!

    Odpowiedz
  • xyz(2019-01-31 11:50) Zgłoś naruszenie 53

    Warszawa może mieć problem z wprowadzanymi zmianami odnośnie użytkowania wieczystego. Na dzień dobry należy ustalić procedurę wyboru uprawnionych rzeczoznawców majątkowych. Kto powołał i kogo w jakim trybie był dokonany wybór. Operaty szacunkowe a zwłaszcza ich ilość mogą zawierać istotne błędy z uwagi na fakt , ze zainteresowane osoby musiały nową wycenę nieruchomości gruntowej otrzymać do końca 2018 r. To, że w Warszawie w obszarze gospodarki nieruchomościami jest bałagan wiadomo jest od dawna. Sytuacji tej nie starają się zmienić ani SKO ani WSA.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ewa(2019-02-01 20:26) Zgłoś naruszenie 50

    W Wołominie podwyżka z 2000 zł na ponad 4200 i nie udzilają żadnej bonifikaty.Gdzie tu jest sprawiedliwość Warszawa 98%

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • >?(2019-01-31 11:17) Zgłoś naruszenie 32

    A co jeśli oplate podwyższa agencja Skarbu Państwa ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MAK(2019-02-03 18:04) Zgłoś naruszenie 30

    Żyjemy w jednym państwie i wszystkich powinna obowiązywać jednakową bonifikata.To skandal ,że w jednym mieście zniżka wynosi 98% a w innym nie ma jej w ogóle.

    Odpowiedz
  • bb(2019-02-02 06:45) Zgłoś naruszenie 30

    Wszystkie podwyżki dokonane po 5.10.2018 miały być zamrożone. projekt USTAWA z dnia o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności t y ch gruntów Art. 1. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2018 r . poz. 121, 650, 1000, 1089, 1496, 1693, 1669, 1716) w art. 77 ust. 2a otrzymuje brzmienie: „ 2a. W przypadku gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej byłaby wyższa od dot ychczasowej, wzrost wysokości opłaty rocznej nie może przewyższać sumy zwiększeń lub zmniejszeń cen lokali mieszkalnych w danym województwie określonych według wskaźnika , ogłaszan ego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 5 ust. 2 , z czterech kwartałów poprzedzających kwartał, w którym dokonano aktualizacji. ”. Art. 2. W ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. poz. 1716 ) w art. 9 ust. 5 otrzymuje brzmienie : „ 5. W zarządzeniu wojewody, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, oraz uchwale rady albo sejmiku, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 4, określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procento wych. Warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych obowiązują od 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym zostały przyjęte i weszły w życie, chyba że nowoprzyjmowane warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procen towych są korzystniejsze dla osób fizycznych będących właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub d la spółdzielni mieszkaniowych.”. Art. 3. P rzepis art. 77 ust. 2a ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym nini ejszą ustawą , stosuje się w sprawach dotyczących aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego wszczętych od dnia 5 października 2018 r. – 2 – Art. 4. 1. Przepisy art. 9 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się d o uchwa ły rady albo sejmiku, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy zmienianej w art. 2 , podjętej od dnia 5 października 2018 r. 2. Jednostki samorządu terytorialnego dostosują uchwały, o których mowa w ust. 1, do przepisów art. 9 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą . Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem nastę pującym po dniu ogłosze

    Odpowiedz
  • do wisly (2019-02-02 08:50) Zgłoś naruszenie 21

    ciec kaleta radny warszawski chce koniecznie do zlobka sie dostac baranie nowa wladza rzadzi 2 miesiace a ty de-- lu rzysz od pierwszego dnia ze chcesz do zlobka wisla niedaleko skorzystaj

    Odpowiedz
  • do wisly (2019-02-02 08:54) Zgłoś naruszenie 21

    ciec kaleta radny warszawski chce koniecznie do zlobka sie dostac bara--ie nowa wladza rzadzi 2 miesiace a ty de-- lu rzysz od pierwszego dnia ze chcesz do zlobka wisla niedaleko skorzystaj

    Odpowiedz
  • pomysłowy dobromir(2019-03-30 02:16) Zgłoś naruszenie 10

    a wystarczyło połaczyć dwa podatki lokalne w jeden i zlikwidować tym sposobem wieczyste......nikt nie musiła by nic robić .

    Odpowiedz