statystyki

1,55 miliarda zablokowanych kont. Tak wygląda walka z fake newsami

autor: Emilia Świętochowska30.01.2019, 07:52; Aktualizacja: 30.01.2019, 08:47
1,55 miliarda – tyle fałszywych profili zablokował Facebook w samym tylko drugim półroczu 2018 r.

1,55 miliarda – tyle fałszywych profili zablokował Facebook w samym tylko drugim półroczu 2018 r.źródło: ShutterStock

1,55 miliarda – tyle fałszywych profili zablokował Facebook w samym tylko drugim półroczu 2018 r. Zdecydowana większość tych kont to produkty botów, czyli automatyzowanych programów. Facebook szacuje, że stoją one za mniej więcej 3–4 proc. wszystkich profili. Dane te znalazły się w opublikowanym wczoraj raporcie o postępach w realizowaniu kodeksu walki z fake newsami w sieci, który największe firmy technologiczne – Google, Facebook, Twitter i Mozilla – w lipcu ubiegłego roku przyjęły pod presją Komisji Europejskiej.

Bruksela jest jednak daleka od zadowolenia z dotychczasowych osiągnięć platform internetowych, choć docenia ich wysiłki w blokowaniu fałszywych kont oraz zwiększeniu przejrzystości reklam o charakterze politycznym. Na przykład Facebook zarzeka się, że fikcyjne profile usuwa już w ciągu kilku minut od ich wykrycia.

Z kolei Twitter twierdzi, że ponad połowa takich kont jest zawieszana nie później niż tydzień od rejestracji. Jeśli chodzi o transparentność ogłoszeń politycznych, to Facebook zaczął wymagać, aby partie i organizacje, które promują się na jego platformie, zamieszczały informację, za czyje pieniądze wykupiono miejsce reklamowe. Na razie działa to jednak tylko w Wielkiej Brytanii.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane