Dialog społeczny do poprawki, bo rząd narusza terminy

autor: Łukasz Guza28.01.2019, 16:00
ludzie

Proponuje też zawarcie umowy społecznej, która określiłaby na lata plan rozwoju ekonomiczno-społecznego Polski. Mogłaby ona np. zagwarantować wysokość minimalnego wynagrodzenia na poziomie 50 proc. tego przeciętnego (więc na temat tych propozycji – „Umowa społeczna będzie korzystna dla rozwoju Polski”, DGP nr 7/2019 r.).źródło: ShutterStock

Rząd coraz częściej narusza ustawowe terminy na konsultacje projektów aktów prawnych przez Radę Dialogu Społecznego. W ubiegłym roku 43 proc. rządowych projektów ustaw i rozporządzeń przekazano do RDS z terminem na konsultacje krótszym niż 21 dni (47 proc. – z terminem krótszym niż 30 dni). Tak wynika z raportu legislacyjnego przygotowanego przez biuro rady.

W 2017 r. 21-dniowy termin konsultacji naruszono w 38 proc. przypadków (30-dniowy – w 40 proc. przypadków). Często zdarza się też, że projekty są kierowane do RDS dopiero na etapie prac w Sejmie (po I czytaniu). W wielu przypadkach oznacza to, że ich rozpatrzenie przez radę staje się bezprzedmiotowe.

W 2018 r. ten problem dotyczył 30 proc. projektów poselskich, senackich i rządowych (35 proc. w 2017 r.). Co ciekawe w tego typu przypadkach częściej chodzi o akty rządowe niż poselskie. W 2018 r. już po pierwszym czytaniu skierowano 51 proc. rządowych projektów (w 2017 r. – 52 proc.). Z raportu wynika też, że wiele aktów (istotnych z punktu widzenia społeczno-gospodarczego) w ogóle nie trafiło do konsultacji w RDS. W 2018 r. stało się tak w przypadku m.in. rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane