statystyki

Dialog społeczny do poprawki, bo rząd narusza terminy

autor: Łukasz Guza28.01.2019, 16:00
ludzie

Proponuje też zawarcie umowy społecznej, która określiłaby na lata plan rozwoju ekonomiczno-społecznego Polski. Mogłaby ona np. zagwarantować wysokość minimalnego wynagrodzenia na poziomie 50 proc. tego przeciętnego (więc na temat tych propozycji – „Umowa społeczna będzie korzystna dla rozwoju Polski”, DGP nr 7/2019 r.).źródło: ShutterStock

Rząd coraz częściej narusza ustawowe terminy na konsultacje projektów aktów prawnych przez Radę Dialogu Społecznego. W ubiegłym roku 43 proc. rządowych projektów ustaw i rozporządzeń przekazano do RDS z terminem na konsultacje krótszym niż 21 dni (47 proc. – z terminem krótszym niż 30 dni). Tak wynika z raportu legislacyjnego przygotowanego przez biuro rady.

W 2017 r. 21-dniowy termin konsultacji naruszono w 38 proc. przypadków (30-dniowy – w 40 proc. przypadków). Często zdarza się też, że projekty są kierowane do RDS dopiero na etapie prac w Sejmie (po I czytaniu). W wielu przypadkach oznacza to, że ich rozpatrzenie przez radę staje się bezprzedmiotowe.

W 2018 r. ten problem dotyczył 30 proc. projektów poselskich, senackich i rządowych (35 proc. w 2017 r.). Co ciekawe w tego typu przypadkach częściej chodzi o akty rządowe niż poselskie. W 2018 r. już po pierwszym czytaniu skierowano 51 proc. rządowych projektów (w 2017 r. – 52 proc.). Z raportu wynika też, że wiele aktów (istotnych z punktu widzenia społeczno-gospodarczego) w ogóle nie trafiło do konsultacji w RDS. W 2018 r. stało się tak w przypadku m.in. rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane