Jak przywrócić państwo prawa w Polsce?

autor: M. Matczak, T. Zalasiński, Ł. Bojarski26.01.2019, 08:30
Nowe otwarcie powinno dotyczyć profesjonalnego działania KRS (potrzeba spojrzenia interdyscyplinarnego, podejścia strategicznego, prowadzenia stałych badań empirycznych), transparentności, stałej komunikacji ze społeczeństwem, regularnego raportowania nt. swoich działań i rozliczalności.

Nowe otwarcie powinno dotyczyć profesjonalnego działania KRS (potrzeba spojrzenia interdyscyplinarnego, podejścia strategicznego, prowadzenia stałych badań empirycznych), transparentności, stałej komunikacji ze społeczeństwem, regularnego raportowania nt. swoich działań i rozliczalności.źródło: ShutterStock

Po pierwsze, przywracanie skutecznego działania instytucji publicznych w Polsce wymaga poszanowania wymogów konstytucyjnych. Po drugie, nad sposobami trzeba myśleć już dzisiaj.

O brona konstytucyjnego ładu w sądowni ctwie sprowadza się w zasadzie do reakcji na kolejne posunięcia obozu władzy, a w obliczu licznych, często równoległych kontrowersyjnych działań rządu trudno pokusić się o spokojny namysł nad tym, co dalej. Trzeba to jednak próbować robić. Trzeba przygotowywać się na różne scenariusze, w tym ten, kiedy do władzy dojdzie, jak się to czasem nazywa, „partia przywrócenia praworządności” czy „większość prokonstytucyjna”. W tym duchu w zeszłym tygodniu Zespół Ekspertów Prawnych i Forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego zorganizowały dwudniową konferencję pt. „Jak przywrócić państwo prawa”. O tym, że tego rodzaju refleksja jest potrzebna, mogą świadczyć interesujące wystąpienia i dyskusje nie tylko prelegentów i komentatorów, ale i wyjątkowo licznej (i szacownej!) publiczności. Autorzy referatów za cel postawili sobie przedstawienie sposobu, w jaki możliwe byłoby w przyszłości przywrócenie skutecznego działania instytucji państwa prawa w Polsce. Kluczowym założeniem było, że musi się to dokonać z poszanowaniem wszelkich wymogów konstytucyjnych, np. hierarchii źródeł prawa, gwarancji nieusuwalności sędziów, niezależności władzy sądowniczej, zasad dobrej legislacji i ochrony praw słusznie nabytych (zob. ramka 1). Analizowaliśmy możliwe sposoby osiągnięcia tego celu, scenariusze (czasem alternatywne) przedstawione w sekwencji chronologicznej, ze wskazaniem narzędzi realizacji (uchwała Sejmu, zmiana ustawy, wznowienie postępowania, wszczęcie postępowań sądowych itp.). Przedmiotem analizy były dostępne prawne narzędzia naprawy instytucji, natomiast nie rozważaliśmy szczegółowo, czy przeprowadzenie tych działań jest realne politycznie. Dzisiaj odwołam się do wybranych wątków dyskusji na temat TK oraz KRS (nagrania wszystkich paneli można obejrzeć na facebookowym profilu Fundacji Batorego oraz w Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video-KOD).

Paserstwo konstytucyjne

Od destrukcji TK zaczął rząd, od niego także zaczęła się refleksja nad naprawą. Punktem wyjścia dla prof. Marcina Matczaka i dra Tomasza Zalasińskiego, autorów opinii, była teza, że zmiany osobowe i instytucjonalne, do których doszło przez ostatnie trzy lata, odebrały TK przymiot niezależności od aktualnej władzy politycznej, a także wyraźnie pogorszyły jego działanie. Utrata niezależności wynika zdaniem autorów przede wszystkim z wprowadzenia do trybunału osób, które nie mają statusu sędziów TK, i wydawania orzeczeń z udziałem tych osób. Jest też wynikiem powołania nowego kierownictwa TK niezgodnie z wymogami ustawowymi i konstytucyjnymi oraz rzeczywistego odsunięcia od orzekania czterech sędziów wybranych w poprzednich kadencjach Sejmu.

Trzej sędziowie dublerzy wskazani przez Sejm w grudniu 2015 r. na zajęte już miejsca (a obecnie, po śmierci dwóch z nich, ich następcy) wybrani zostali nielegalnie, wbrew wydanemu przez TK postanowieniu o zabezpieczeniu, które nakazywało wstrzymać wybór do czasu wydania przez TK wyroku. Autorzy podkreślają, że „wybór sędziów dublerów był działaniem w złej wierze i stanowił nadużycie prawa – świadczy o tym pośpieszny i atypowy charakter działania Sejmu i Prezydenta RP”. Przypomnijmy, że Sejm wybrał dublerów w ciągu doby, a prezydent zaprzysiągł ich w nocy.

Autorzy proponują, by usunięcia tych naruszeń dokonał Sejm kolejnej kadencji na podstawie Konstytucji RP i Regulaminu Sejmu. Podstawą prawną jest art. 190 ust. 4 konstytucji, który pozwala na uchylenie rozstrzygnięcia indywidualnego sprzed wydania wyroku TK (uchwały Sejmu o wyborze dublerów to wymieniane w artykule „rozstrzygnięcia w innych sprawach”). Sejm powinien zatem wznowić postępowanie w sprawie wyboru sędziów-dublerów, uznać ich wybór za nieważny (niezgodny z konstytucją oraz wyrokiem TK z 3 grudnia 2015 r.), a następnie wezwać prezydenta do zaprzysiężenia trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. przez Sejm VII kadencji.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • spokojny(2019-02-13 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo w Polsce jedna wielka Kpina. W2017r.zostało zastawione moje mienie akurat nadjechalem gdy kierowca POJAZDU był w srodku poprosiłem by odjechał w odpowiedzi uslyszalem ze tylko 5 minut idzie do sklepu na zakupy ponowilem SWOJĄ prośbą to usłyszałem że on nie będzie tłumaczył się przed chamem .Moja reakcja byla prosta zastawilem swoim pojazdem jego pojazd po kilku minutach wrócił i PRÓBOWAŁ odjechac lecz tył auta był zastawiony moim pojazdem wiec po wielu korektach miał możliwość wyjechania do przodu więc stanąłem przed tym pojazdem co skończyło sie ze na mnie wyjechał i przewioz mnie około 150 metrow na masce auta.CZEKALEM CIERPLIWIE NA ROZPRAWĘ HM W DNIU 11.02.2019R ODBIERAM AWIZO OD KOMORNIKA Z KWOTĄ 1400 DO ZAPŁATY ZA TAMTĄ SYTUACJE GDZIE WYROK GDZIE ROZPRAWA TO JEST PRAWO SPRAWIEDLIWOŚĆ LUDZIE O CO CHODZI W TYM KRAJU

    Odpowiedz
  • nostradamus(2019-01-29 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    Bez względu na zapatrzenia polityczne to najpierw trzeba przywrócić prawidłowe funkcjonowanie urzędów kontroli Państwowej takich jak Sanepid, Państwowa Inspekcja Pracy, ZUS, i jeszcze parę innych żeby gospodarka funkcjonowała normalnie. Chyba i też nie jestem przekonany to tylko NIK działa w miarę prawidłowo. NIc w tym kraju nie jest normalnie nawet taka instytucja jak KNF. Trzeba przestrzegać przepisów i karać za ich naruszanie , ale karać a nie przenosić na inne stanowisko

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwość dziejowa(2019-01-28 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    HURRA !!! Dziś mamy jaskółkę - zwiastunkę państwa prawa ! Zatrzymano dwóch panów z PIS-u ; pp. K. i M. A więc nie ma "świętych krów" w Polsce, wszyscy równi wobec prawa. Jest więc nadzieja drodzy państwo, że za kwartał/półrocze PIS się zamknie sam w więzieniach, czyli uwolni Polskę od swojego wizerunku. Tak trzymać ministrze, tak trzymać prezesie !!!

    Odpowiedz
  • Krystyna(2019-01-27 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam uczestniczyć w rozprawie sądowej. Sędzia nie ma pojęcia co to za sprawa, nie czytają pozwów i dowodów. Czysta farsa. Ne zasługująca nawet na krztę poważania. Dla nich kolejna sprawa to kolejna nuda, kolejne grzebanie przy stronach w dokumentach. Zresztą szkoda słów i tak nie ma nadziei , że się coś zmieni.

    Odpowiedz
  • Wyborca(2019-01-27 17:10) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba wybrać Jarka to wprowadzi w Polsce Prawo

    Odpowiedz
  • peksiu(2019-01-27 16:46) Zgłoś naruszenie 33

    W Polsce prawdziwego prawa nie będzie ,lub prawie nie będzie, dopóki ,dopóty nie odejdą z polityki ,tacy ludzie jak Kaczyński i jego rycerze z PC, oraz Schetyna (chyba krajan Kaczyńskiego) ze swoją gwardią, z przed AWS. Bo PiS i PO ,to jest to samo dno, odchody z AWS. Dalej również ""dowódcy" partyjek tworzących koalicje z pisowską - nie mam określenia -z uwagi na walkę z nienawiścią- tzn, mam ale nie napiszę. Właśnie mamy taki POPIS jaki mamy.Przypominają się wypowiedzi czy zalecenia, albo przewidywania , Katarzyny Carycy, Bismarcka, Bermana.Tu zgadzam się z Pawłem Kukizem- wybory do sejmu i senatu tylko ,kandydaci wskazani przez społeczeństwo - a nie przez partyjnych wodzów, i żadnego dotowania partii z budżetu Państwa, zmniejszyć ilość posłów , a podwyższyć im PENSJE wtedy zajmą się prawdziwym rządzeniem, a nie dbanie o własne interesy, jest takich paru i to prawie ze wszystkich opcji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewa(2019-01-27 15:40) Zgłoś naruszenie 62

    Tzw. kongres to dzielenie skóry na niedzwiedziu, a niedzwiedz biega po lesie. NAJPIERW trzeba wygrac wybory i liczyć sie z suwerenem. Reszt, to marzenia ścietej głowy.

    Odpowiedz
  • realista50(2019-01-27 15:03) Zgłoś naruszenie 54

    Przywrócić normalność cywilizowanego kraju tzn. " państwo prawa " jest równoznaczne z wygraniem wyborów z PIS -em!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Do roboty....................

    Odpowiedz
  • gość(2019-01-27 14:13) Zgłoś naruszenie 910

    "Od destrukcji TK zaczął rząd"...- kłamstwo nr 1. Destrukcję rozpoczęła PO PSL wybierając sędziów TK na zapas. Było to niezgodne nawet z prawem które sami uchwalili już po przegranych wyborach prezydenckich a podpisane przez prezydenta Komorowskiego tuż przed przekazaniem władzy … szkoda słów

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • woj.(2019-01-27 13:17) Zgłoś naruszenie 50

    Porzućcie wszelką nadzieję. Tylko praca u podstaw, ale niema kim.

    Odpowiedz
  • elwira(2019-01-27 10:54) Zgłoś naruszenie 79

    Najpierw trezeba kastę sądową zmienił !! Nie patrzeć nie nie słuchać UE 1!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2019-01-27 10:38) Zgłoś naruszenie 52

    Hura ! " Bert" się odezwał i jakie ma trafne spostrzeżenia - o zgrozo.............................

    Odpowiedz
  • karkonosz(2019-01-26 23:31) Zgłoś naruszenie 5210

    Nie ma wątpliwości ,że obecna władza zdemolowała państwo prawa. Nie udał się PIS-owi zamiar załatwienia sobie bezkarności oraz odwrócenia trendów w odchodzeniu od kościoła. PIS i kościół PIS-owski pokazali swoją ubogość intelektualną,a ich propaganda działa tylko na ludzi niewykształconych. Proces naprawy słusznie dyskutowany jest już dzisiaj

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dziadek wnuka(2019-01-26 22:24) Zgłoś naruszenie 153

    Co artykuł to komentarz, i zawsze zaczynający się od winy p. Tuska. Drogi "Inspektorze pracy" a właściwie uzurpatorze tegoż stanowiska - odpuść sobie, bo w Polsce nawet niemowlę już słyszało, że "... przez osiem lat rządów PO ......" itp, itd. Gdy zacina się płyta idzie się do mechanika/elektronika/lekarza. Przemyśl to. A prawo to po części i Ty ustanawiasz, wybierając swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2019-01-26 21:41) Zgłoś naruszenie 1112

    prof Marcin Matczak jako profesor akademicki filozofii i teorii prawa jak zwykle filozofuje. Prawdziwego prawa to on w ogóle chyba nie zna. Po wtopie z zastraszeniem blogera nie było o nim słychać. Z tej sprawy nie wytłumaczył się do końca. Jego kontrowersyjne artykuły nie powinny być publikowane.

    Odpowiedz
  • brawo pis(2019-01-26 18:42) Zgłoś naruszenie 2344

    Państwo prawa jest właśnie za PiSu to PIS próbuje zrobić porządek z patologiami prawniczymi, uczelnianymi, a Ziobro to najlepszy minister sprawiedliwości jak dotychczas, tylko nie rozumiem dlaczego cofa się z sądami i korporacjami radców i adwokatów, które to sobie uzurpują prawo do wszelkiej działalności prawniczej zakłócając wolny rynek, chcą wmówić ludziom, że obcy radca czy adwokat będzie uczył swoja konkurencję to tak jakby bmw zaprosiło fiata do siebie i powiedziało patrze jak robimy samochody i silniki, no buhahhaa kto w to wierzy. I to jest państwo prawa?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Bert(2019-01-26 17:29) Zgłoś naruszenie 2239

    Przywrócić państwo prawa w Polsce można tylko przez opcję "0" w sądach i wysłanie za kratki winnych ok. 200 afer kryminalnych za rządów PO/PSL

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • smutek(2019-01-26 16:19) Zgłoś naruszenie 1618

    Przede wszystkim to fundacja batorego nie dopuściła do tego aby w Polsce prawo działało dla "nieswoich " obywateli , utrzymali komunizm a teraz chyba piorą brudne pieniądze w tych swoich fundacjach...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bolesław(2019-01-26 14:43) Zgłoś naruszenie 2819

    Po pierwsze. Wywalić na zbity pysk nadzwyczajną kastę. Natychmiast! Po drugie. Gdyby punkt pierwszy nie zadziałał, wdrożyć ponownie punkt pierwszy. Po trzecie. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, należy realizować punkt pierwszy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • vgh(2019-01-26 14:32) Zgłoś naruszenie 5525

    Trzeba zacząć od delegalizacji PiS i powołania Komisji Pojednania Narodowego, która przeprowadzi śledztwo w sprawie każdej nominacji pisowca na jakiekolwiek stanowisko publiczne czy w firmach państwowych. To na początek.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz