Mowa nienawiści w sieci, czyli przepisy do poprawki [WYWIAD]

autor: Emilia Świętochowska17.01.2019, 07:39; Aktualizacja: 17.01.2019, 08:11
prawo, internet, IT, ICT, www

Czy mizerne efekty walki z mową nienawiści w sieci to kwestia złych przepisów czy ich słabego egzekwowania?źródło: ShutterStock

RPO sugerował, by wprowadzić możliwość pozywania osób nieznanych nam z nazwiska. To by ułatwiło walkę z mową nienawiści – mówi Dorota Głowacka.

Czy mizerne efekty walki z mową nienawiści w sieci to kwestia złych przepisów czy ich słabego egzekwowania?

Myślę, że problem tkwi przede wszystkim w stosowaniu przepisów, a nie w tym, że są one złe. Co nie oznacza, że nie ma pola do ich korekty. Kodeks karny nie chroni obecnie wszystkich grup szczególnie narażonych na ataki w sieci. Zakazane jest znieważanie i nawoływanie do nienawiści z powodu przynależności do danej grupy etnicznej, narodowej, rasowej czy wyznaniowej, ale już nie ze względu na orientację seksualną, niepełnosprawność czy tożsamość płciową. Homoseksualiści, którzy spotykają się w sieci z nawoływaniem do nienawiści, nie mogą więc skorzystać z przepisów karnych i mają w związku z tym mniejsze możliwości ochrony. Dlatego środowiska działające na rzecz walki z dyskryminacją od lat postulują rozszerzenie katalogu cech, z którymi może się wiązać mowa nienawiści.

Czyli jeśli będę wypisywać na swoim profilu na Facebooku „śmierć gejom”, to nie poniosę konsekwencji, bo prawo ich nie przewiduje?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Zimny drań(2019-01-17 08:59) Zgłoś naruszenie 82

    Wyobraźmy sobie, że rozszerzono zakaz krytyki draństwa (jakiegokolwiek). Wtedy ja uprawiam swoje draństwo, ty uprawiasz swoje draństwo. Mi i innym się twoje draństwo nie podoba. Tobie i innym również się moje draństwo nie podoba, ale prawo zakazuje krytyki draństwa. Więc każdy robi swoje, siedzi cicho, a świat staje się pełny draństwa, aż żyć w nim nie sposób. To może lepiej mieć prawo krytykować draństwo? Aż krytykowany drań zrozumie, że czyni draństwo i może choć trochę przestanie. Wtedy na świecie będzie mniej draństwa i lepiej będzie się żyło.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cenzura coraz blizej(2019-01-17 10:39) Zgłoś naruszenie 74

    Rzecznik w niektorych sprawach wykazuje sie dobrym wyczuciem ale w wieszkosci staje po stronie lewactwa systemowego wiec teraz chce prawnie zamknac usta poszkodowanym przez systemowa lewice

    Odpowiedz
  • xcv(2019-01-17 10:44) Zgłoś naruszenie 12

    jesli systemoweic publicznie mowi o zemscie na wladzy a ma wplyw na ludzi ktorzy siedza w wiezieniu to jest igranie z ogniem bo jesli teraz pozwolic systemowcowi zamykac prawnie usta tym ktorzy wolaja hola systemowcu to systemowiec juz robi co chce i nie ma na niego krytyki bo zaraz systemowiec juz zamknie za krytyke goscia

    Odpowiedz
  • chłop(2019-01-17 11:25) Zgłoś naruszenie 84

    A w "sztuce" Klątwa jest mowa o zbiórce pieniędzy na wynajęcie zabójcy Jarosława Kaczyńskiego. Artyści łaskawie w jednym przedstawieniu, zrezygnowali z tego monologu i zamiast tego minutą ciszy uczcili Adamowicza. W następnych przedstawieniach, ciszy już nie będzie. Lewacy to najwięksi kłamcy i hipokryci. Tak było, jest i będzie. I proszę mi nie pisać , że to sztuka i takie tam ble, ble, bo to jest bezpardonowa walka z chrześcijaństwem i ludźmi o prawicowych , tradycyjnych poglądach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dcs(2019-01-17 11:27) Zgłoś naruszenie 66

    ciekawe jak okiełznają całe te prawicowo-wyklete i niepokorne media albo takiego Cejrowskiego... To jest główne źródło hejtu i mowy nienawiści. Ci katolicy wykleci widza wszędzie zło - U SIEBIE NIC NIE ZNAJDUJĄ.......

    Odpowiedz
  • RPO czyli Rząd P........ Obwyatela.(2019-01-17 14:31) Zgłoś naruszenie 62

    Rzecznik praw obywatelski za cenzurą. Ten kraj jest w stanie rozkładu organizacyjnego. Wolność słowa to prawo obywatelskie. Bez tego szkoda nawet udawać demokrację, tak jak się to robi teraz. Ciekawe czy jak ktoś napisze powieść z II wojny światowej i tam będzie użyty zwrot śmierć niemcom, albo śmierć faszystom - to czy taką mowę nienawiści RPO też będzie się ścigać?

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-01-17 17:45) Zgłoś naruszenie 62

    Czy bedzie mowa nienawiści jeżeli stwierdzę.,że mamy obecnie najgorszego RPO w historii..jak to jest,że nie reagował gdy swego czasu w obec spracowanych długoletnia pracą w naj-po-dlejszych warunkach pracy a wiec w oparach rtęci przy naprawie urządzeń pomiarowych , przy izotopach promieniotwórczych i licznikach gaygera , pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz bardzo wysok cisnień== zasuwał y,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych a Ci jego kolecie wprowadzili sobie wstecznie gdyż w 208 r ustawe z mocą na 1998 w której tak wielu zostało pozbawionych naleznego Im wieku emerytalnego i albo nie dożywaja ,albo dozywają i zaraz umierają albo biją się o prace Czy to nie wyrobiło u Tych ludzi mechanizmy nienenawici.? Nawet Komorowski to zrozumiał Najpierw dodano Im 5 lat a potem dołożono jeszcze dwa.:Komorowski zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia . A Tt co RPO uczynileś w tej sprawie?

    Odpowiedz
  • abcd(2019-01-17 19:09) Zgłoś naruszenie 10

    Wolność słowa to twoja wolność przed wypowiedzią i po wypowiedzi. --- Wolność słowa, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, tą ceną są słowa, które uznajemy za moralnie naganne, ale rezygnujemy z karania za nie własnie w imię obrony wolności słowa.

    Odpowiedz
  • ela(2019-01-18 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Co z mową nienawiści wśród niektórych dziennikarzy, publicystów, polityków itp.na wizji? ,a co z mową nienawiści w spektaklach,filmach czy niby sztuce? a co z mową nienawiści jaką głosi część niezadowolonej opozycji,która uważa,że rządy są tylko dla niej bez wygrania wyborów ot ,tak jej się należy i już? Czyż tych polityków też będzie to obowiązywać?

    Odpowiedz