ETPC: Państwo ma prawo się chronić przed narkotykami

autor: Dr Adam Ploszka19.01.2019, 10:00
Trybunał zwrócił również uwagę, że z suwerenności państw stron EKPC wynika ich prawo do kontroli i regulacji pobytu cudzoziemców na ich terytorium.

Trybunał zwrócił również uwagę, że z suwerenności państw stron EKPC wynika ich prawo do kontroli i regulacji pobytu cudzoziemców na ich terytorium.źródło: ShutterStock

Liczne skazania i brak silnych związków z krajem pobytu uzasadniają deportację. Taki wniosek wynika z wyroku ETPC z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie Çabucak przeciwko Niemcom (skarga nr 18706/16).

Skarżący – Yunus Ç abucak, obywatel turecki urodzony i zamieszkujący na terenie Republiki Federalnej Niemiec od 1980 r., posiadający od 1996 r. zezwolenie na pobyt stały w Niemczech – był w latach 1996–2000 kilkakrotnie skazywany za przestępstwa narkotykowe. W 2010 r. została mu wymierzona kara ponad czterech lat pozbawienia wolności.

W latach 2002–2005 toczyło się postępowanie o wydalenie Ç abucaka do Turcji zakończone odmową wydalenia z uwagi na śmierć jego matki oraz deklarowaną przez niego chęć poddania się terapii uzależnień. W 2008 r. wydana została jednak kolejna decyzja o wydaleniu Ç abucaka do Turcji. W 2014 r. sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który jednak nie uwzględnił odwołania skarżącego. Uzasadniając takie rozstrzygnięcie, sąd wskazał m.in. na stwarzane przez niego zagrożenie przestępcze, niepoddanie się terapii i brak integracji ze społeczeństwem niemieckim. Sąd ten dostrzegł wprawdzie, że ze związku z obywatelką Niemiec Turkowi urodziło się dziecko, niemniej skarżący miał z nim bardzo ograniczony kontakt. Jego dalsze odwołania przed sądami krajowymi nie przyniosły skutku.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane