statystyki

Przewoźnik nie musi robić kontroli granicznej

autor: Elżbieta Dominik18.01.2019, 19:30
autobus, autokar, przewoźnik

Trybunał uznał, że władze niemieckie nie mogą wydać decyzji zakazujących przewozu bez uprzedniego sprawdzenia dokumentów pobytowych ani nałożyć kary pieniężnej w przypadku stwierdzenia, że firma dokonała przewozu cudzoziemców nieposiadających dokumentów pobytowych.źródło: ShutterStock

Państwo nie może wymagać, by przedsiębiorstwo transportowe sprawdzało paszport czy dokumenty pasażerów. A tym bardziej wprowadzać sankcji za brak takiej kontroli.

Przepisy unijne nie dają podstaw, by państwo mogło nakładać na przedsiębiorstwa autokarowe świadczące usługi transgraniczne w strefie Schengen obowiązek kontrolowania wraz z biletem paszportów i dokumentów pobytowych pasażerów, którzy planują przekroczyć granicę wewnętrzną. Nie ma też prawa nakładać na nich sankcji karnych w przypadku przewozu osób bez stosownych dokumentów – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok z 13 grudnia 2018 r. w sprawach połączonych C 412/17 i C 474/17).

Tym samym udzielił on wskazówek niemieckiemu sądowi rozstrzygającemu spór między firmami przewozowymi a niemiecką policją. Firmy Touring Tours und Travel GmbH oraz Sociedad de Transportes SA oferujące regularne przewozy autokarowe do Niemiec przez granice niemiecko-holenderską i niemiecko-belgijską w listopadzie 2013 r. otrzymały ostrzeżenie, że jeżeli wśród pasażerów nadal znajdą się osoby nieposiadające paszportów oraz dokumentów pobytowych, zostanie na nie nałożona kara grzywny w wysokości od 1 tys. euro za każde naruszenie. Przy czym we wrześniu i w listopadzie następnego roku dyrekcja policji federalnej wydała zakaz przewożenia na teren Niemiec cudzoziemców nieposiadających odpowiednich dokumentów, zagroziła też nałożeniem kary w wysokości 1 tys. euro za każde naruszenie zakazu. W uzasadnieniu decyzji zaznaczyła, że – zgodnie z niemieckim prawem (paragraf 63 AufenthG) – przewoźnicy podczas kontroli biletów przy wchodzeniu do autokaru są zobowiązani do sprawdzenia dokumentów i odmowy przewiezienia u tych osób, które ich nie mają.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane