statystyki

Przewoźnik nie musi robić kontroli granicznej

autor: Elżbieta Dominik18.01.2019, 19:30
autobus, autokar, przewoźnik

Trybunał uznał, że władze niemieckie nie mogą wydać decyzji zakazujących przewozu bez uprzedniego sprawdzenia dokumentów pobytowych ani nałożyć kary pieniężnej w przypadku stwierdzenia, że firma dokonała przewozu cudzoziemców nieposiadających dokumentów pobytowych.źródło: ShutterStock

Państwo nie może wymagać, by przedsiębiorstwo transportowe sprawdzało paszport czy dokumenty pasażerów. A tym bardziej wprowadzać sankcji za brak takiej kontroli.

Przepisy unijne nie dają podstaw, by państwo mogło nakładać na przedsiębiorstwa autokarowe świadczące usługi transgraniczne w strefie Schengen obowiązek kontrolowania wraz z biletem paszportów i dokumentów pobytowych pasażerów, którzy planują przekroczyć granicę wewnętrzną. Nie ma też prawa nakładać na nich sankcji karnych w przypadku przewozu osób bez stosownych dokumentów – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok z 13 grudnia 2018 r. w sprawach połączonych C 412/17 i C 474/17).

Tym samym udzielił on wskazówek niemieckiemu sądowi rozstrzygającemu spór między firmami przewozowymi a niemiecką policją. Firmy Touring Tours und Travel GmbH oraz Sociedad de Transportes SA oferujące regularne przewozy autokarowe do Niemiec przez granice niemiecko-holenderską i niemiecko-belgijską w listopadzie 2013 r. otrzymały ostrzeżenie, że jeżeli wśród pasażerów nadal znajdą się osoby nieposiadające paszportów oraz dokumentów pobytowych, zostanie na nie nałożona kara grzywny w wysokości od 1 tys. euro za każde naruszenie. Przy czym we wrześniu i w listopadzie następnego roku dyrekcja policji federalnej wydała zakaz przewożenia na teren Niemiec cudzoziemców nieposiadających odpowiednich dokumentów, zagroziła też nałożeniem kary w wysokości 1 tys. euro za każde naruszenie zakazu. W uzasadnieniu decyzji zaznaczyła, że – zgodnie z niemieckim prawem (paragraf 63 AufenthG) – przewoźnicy podczas kontroli biletów przy wchodzeniu do autokaru są zobowiązani do sprawdzenia dokumentów i odmowy przewiezienia u tych osób, które ich nie mają.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane