statystyki

To już nie tylko obrona konstytucji [OPINIA]

autor: Ryszard Mastalski07.01.2019, 13:50; Aktualizacja: 08.01.2019, 10:48
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Dyskusje dotyczące stosowania prawa nabierają coraz bardziej charakteru politycznego.źródło: ShutterStock

Polscy obywatele są też obywatelami Unii Europejskiej, mogą więc się domagać od swojego państwa pełnego respektowania prawa unijnego.

D yskusje dotyczące stosowania prawa nabierają coraz bardziej charakteru politycznego. W gruncie rzeczy argumenty prawne mają w nich drugorzędne znaczenie. W zależności od sympatii politycznych, a nie siły argumentów prawnych, podzielane jest stanowisko PiS lub opozycji. Z prawnego punktu widzenia różnice w interpretacji prawa mają najczęściej swoją przyczynę w szerokości jej pola. Chodzi o to, czy ograniczy się ona do przepisów zawartych w pojedynczych aktach prawnych (np. w ustawach), często powstałych w obecnej kadencji parlamentu (jest to wyraźnie widoczne w interpretacji „urzędowej”), czy będzie ujęta systemowo, w kontekście całego obowiązującego porządku prawnego, w szczególności zaś konstytucji oraz aktów prawa unijnego. Taka interpretacja zyskała na znaczeniu po 1989 r., zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Aprobowała ją zarówno doktryna, jak i praktyka stosowania prawa, zwłaszcza zaś orzecznictwo sądowe.

Zależność rezultatów stosowania prawa od pola jego interpretacji ma oczywiście charakter wtórny wobec tworzenia prawa, biorąc pod uwagę, że w polu interpretacji może się znajdować tylko prawo obowiązujące. Z drugiej jednak strony nie ma prawa bez jego stosowania, które prowadzi do nadania mu ostatecznego kształtu.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane