statystyki

To już nie tylko obrona konstytucji [OPINIA]

autor: Ryszard Mastalski07.01.2019, 13:50; Aktualizacja: 08.01.2019, 10:48
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Dyskusje dotyczące stosowania prawa nabierają coraz bardziej charakteru politycznego.źródło: ShutterStock

Polscy obywatele są też obywatelami Unii Europejskiej, mogą więc się domagać od swojego państwa pełnego respektowania prawa unijnego.

D yskusje dotyczące stosowania prawa nabierają coraz bardziej charakteru politycznego. W gruncie rzeczy argumenty prawne mają w nich drugorzędne znaczenie. W zależności od sympatii politycznych, a nie siły argumentów prawnych, podzielane jest stanowisko PiS lub opozycji. Z prawnego punktu widzenia różnice w interpretacji prawa mają najczęściej swoją przyczynę w szerokości jej pola. Chodzi o to, czy ograniczy się ona do przepisów zawartych w pojedynczych aktach prawnych (np. w ustawach), często powstałych w obecnej kadencji parlamentu (jest to wyraźnie widoczne w interpretacji „urzędowej”), czy będzie ujęta systemowo, w kontekście całego obowiązującego porządku prawnego, w szczególności zaś konstytucji oraz aktów prawa unijnego. Taka interpretacja zyskała na znaczeniu po 1989 r., zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Aprobowała ją zarówno doktryna, jak i praktyka stosowania prawa, zwłaszcza zaś orzecznictwo sądowe.

Zależność rezultatów stosowania prawa od pola jego interpretacji ma oczywiście charakter wtórny wobec tworzenia prawa, biorąc pod uwagę, że w polu interpretacji może się znajdować tylko prawo obowiązujące. Z drugiej jednak strony nie ma prawa bez jego stosowania, które prowadzi do nadania mu ostatecznego kształtu.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane