Kadrowe kontrowersje wokół odpraw w SN

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.01.2019, 07:02; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:21
DGP zapytał Ministerstwo Sprawiedliwości o przyczynę braku wydania rozporządzenia oraz o to, kiedy dokument zostanie przygotowany. Na razie nie otrzymaliśmy wyjaśnień.

DGP zapytał Ministerstwo Sprawiedliwości o przyczynę braku wydania rozporządzenia oraz o to, kiedy dokument zostanie przygotowany. Na razie nie otrzymaliśmy wyjaśnień.źródło: ShutterStock

Józef Szewczyk orzekający w Izbie Karnej Sądu Najwyższego to na razie jedyny sędzia SN, który zdecydował się skorzystać z prawa do pozostania w stanie spoczynku. Z nieoficjalnych informacji wynika również, że tak samo postąpiło siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wszystkie te osoby na skutek swoich decyzji będą otrzymywały uposażenie nie w wysokości 75 proc. (tak jak wszyscy inni sędziowie odchodzący z czynnej służby), lecz 100 proc. ostatnio pobieranego wynagrodzenia.

Dziś mija siedem dni od wejścia w życie nowelizacji ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 2507), która formalnie przywróciła do czynnej służby sędziów SN i NSA odesłanych w połowie zeszłego roku w stan spoczynku kontrowersyjną ustawą z grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.). To oznacza, że jeszcze dziś kończy się okres, jaki ustawodawca dał sędziom SN i NSA na podjęcie decyzji, czy chcą wracać do orzekania czy też nie. Jeżeli wybiorą to drugie rozwiązanie, wystarczy, że złożą prezydentowi, za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa, oświadczenie o woli pozostania w stanie spoczynku. 


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane