statystyki

Wykastrowana nowelizacja przepisów o ochronie zwierząt

autor: Paulina Szewioła07.01.2019, 08:13; Aktualizacja: 07.01.2019, 08:34
O wprowadzenie zakazu zabiegały od wielu lat organizacje pozarządowe

O wprowadzenie zakazu zabiegały od wielu lat organizacje pozarządoweźródło: ShutterStock

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oficjalnie wycofali się z pomysłu, by zakazać hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

O wprowadzenie zakazu zabiegały od wielu lat organizacje pozarządowe. Przeciwnicy obostrzeń podkreślali z kolei, że przemysł futrzarski to nie tylko fermy, ale również producenci karmy, zakłady obróbki skór, domy aukcyjne, zakłady produkujące wyposażenie ferm, kuśnierze itp. Podmioty te są z kolei ściśle powiązane z branżą drobiarską i przetwórstwem rybnym, gdyż zwierzęta futerkowe żywią się resztkami rzeźnymi, zagospodarowując niemal wszystkie miękkie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, które w przeciwnym razie trzeba by było utylizować, ponosząc duże koszty.

W sprawie wypowiedzieli się też naukowcy z uczelni przyrodniczych i rolniczych. W liście otwartym skierowanym do parlamentarzystów, rządu i prezydenta podkreślali, że hodowla zwierząt futerkowych nie polega na ich dręczeniu i krzywdzeniu. Wskazywali, że obecnie funkcjonujące nowoczesne fermy gwarantują zaspokojenie wszystkich potrzeb umieszczonych w nich stworzeń.

Zgłoszona przez PiS pod koniec ubiegłego tygodnia w Sejmie autopoprawka przesądza o rezygnacji z planowanych obostrzeń (z projektu wykreślono też m.in. przepisy dotyczące zwierząt w cyrkach oraz uboju rytualnego). – Lobby futrzarskie jest na tyle silne, że spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy. Czujemy się oburzeni i zawiedzeni, ale nie ustaniemy w staraniach o zakaz – mówi Anna Zielińska, członek zarządu Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane