statystyki

Wykastrowana nowelizacja przepisów o ochronie zwierząt

autor: Paulina Szewioła07.01.2019, 08:13; Aktualizacja: 07.01.2019, 08:34
O wprowadzenie zakazu zabiegały od wielu lat organizacje pozarządowe

O wprowadzenie zakazu zabiegały od wielu lat organizacje pozarządoweźródło: ShutterStock

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oficjalnie wycofali się z pomysłu, by zakazać hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

O wprowadzenie zakazu zabiegały od wielu lat organizacje pozarządowe. Przeciwnicy obostrzeń podkreślali z kolei, że przemysł futrzarski to nie tylko fermy, ale również producenci karmy, zakłady obróbki skór, domy aukcyjne, zakłady produkujące wyposażenie ferm, kuśnierze itp. Podmioty te są z kolei ściśle powiązane z branżą drobiarską i przetwórstwem rybnym, gdyż zwierzęta futerkowe żywią się resztkami rzeźnymi, zagospodarowując niemal wszystkie miękkie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, które w przeciwnym razie trzeba by było utylizować, ponosząc duże koszty.

W sprawie wypowiedzieli się też naukowcy z uczelni przyrodniczych i rolniczych. W liście otwartym skierowanym do parlamentarzystów, rządu i prezydenta podkreślali, że hodowla zwierząt futerkowych nie polega na ich dręczeniu i krzywdzeniu. Wskazywali, że obecnie funkcjonujące nowoczesne fermy gwarantują zaspokojenie wszystkich potrzeb umieszczonych w nich stworzeń.

Zgłoszona przez PiS pod koniec ubiegłego tygodnia w Sejmie autopoprawka przesądza o rezygnacji z planowanych obostrzeń (z projektu wykreślono też m.in. przepisy dotyczące zwierząt w cyrkach oraz uboju rytualnego). – Lobby futrzarskie jest na tyle silne, że spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy. Czujemy się oburzeni i zawiedzeni, ale nie ustaniemy w staraniach o zakaz – mówi Anna Zielińska, członek zarządu Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane