Komentarz do ustaw komorniczych: Najpierw stanowią prawo, później zarobią na jego interpretacji

autor: Piotr Szymaniak, Emilia Świętochowska03.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:43
Kwestia może być problematyczna, kiedy od interpretacji zależy prawidłowe stosowanie przepisów

Kwestia może być problematyczna, kiedy od interpretacji zależy prawidłowe stosowanie przepisówźródło: ShutterStock

Komentarz do ustaw komorniczych autorstwa twórców reformy na nowo wywołał dyskusję o tym, czy piszący przepisy powinni zarabiać na ich objaśnianiu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • Piotr(2019-01-03 08:17) Zgłoś naruszenie 353

    Ten komentarz powinien być za darmo, jako załącznik do uzasadnienia ustawy, takie załączniki powinny być powszechne, bo stanowią jedną z podstawowych wykładni, czyli co autor miał na myśli.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • tomaszekgy(2019-01-03 10:04) Zgłoś naruszenie 321

    I o to w tym właśnie chodzi, żebyście nie rozumieli tych ustaw i przepisów, szczególnie podatkowych, żeby je zmieniać tak szybko i często, aby nawet jak podejmiecie próbę ich zrozumienia to już będzie nieaktualna i wasz czas i wysiłek będzie daremny. To ma znać tylko wybrana grupa osób no i kasować za komentarze. Studia „prawo” nie mogą być traktowane jako nauka, ponieważ tam nic niema stałych podstaw, nic nie można tam badać ze stałym sprawdzonym skutkiem. Te studia to kucie na pamięć, właśnie takich ustaw, tam nie uczą, bo po co robić ew. konkurencję. Prawo ma być dla ludzi dla biznesu, ale jak widać nie jest, to właśnie utrudnia prowadzenie wszelkiego biznesu, bo ma utrudniać, a lekarstwem na złe prawo jest jego nowelizacja i tak wkoło. Ludzie uczcie się języków i róbcie studia techniczne lub medyczne i w razie czego out, jak ktoś studiuje prawo to współczucia „nauka” o niczym. Piszą te tzw. dr dostają, ci zmienią przepisy albo zniosą regulamin i dr idzie do kosza. Życie jest jak gra, a grę wygrywa ten, co pisze do niej regulamin i może w dowolnym czasie go zmienić.

    Odpowiedz
  • tumanista(2019-01-03 12:23) Zgłoś naruszenie 260

    Tak to jest jak teoretycy piszą prawo. „Naukowcy” prof. znawcy regulaminów, którzy nigdy nie stali przed sądem w praktyce życia codziennego, którzy nigdy nie zarządzali ryzykiem i podatkami w przedsiębiorstwem, którzy nigdy nie prowadzi działalności, tylko siedzą na uczelniach i gadają bzdury tym studentom szczególnie dziennym, udając że uczą, potem taki idzie do praktyki do kancelarii komorniczej, adwokackiej, sądu i otwiera dopiero oczy. Może uczą tak aby nie nauczyć, kto to wie? Prawo to fajansiarskie „studia”.

    Odpowiedz
  • pseudoznawca(2019-01-03 09:10) Zgłoś naruszenie 251

    Jeżeli już urzędnik wydaje komentarze to winny one być udostępniane za darmo przez dany resort, tak jak jest za granicą. W Polsce natomiast "znawcy" tworzą ustawy, które nikt nie rozumie, nawet oni sami, a następnie za grubą kasę tworzą komentarze do nich. Kolejne pytanie jest takie, po co tworzyć ustawę, która jest niejasna? Przecież jedna z głównych zasad tworzenia prawa jest taka by przepis prawa był prosty, jasny by nie było rozbieżności przy jego tworzeniu....a u nas odwrotnie...zróbmy głupią ustawę, a potem będziemy za kasę już są wyjaśniać i tłumaczyć o co w niej chodzi..brawo..znawcy

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Robert Damski(2019-01-03 13:46) Zgłoś naruszenie 201

    Cała ta "reforma komornicza" to troche takie "kupowanie czasu" i odkładanie problemu. To, że dziś ułatwimy ludziom unikanie ich zobowiązań nie oznacza, że one znikną. „Nie istnieje coś takiego, jak darmowe obiady”.

    Odpowiedz
  • Trybson(2019-01-03 08:33) Zgłoś naruszenie 191

    To jest niestety ewidentny konflikt interesów i brak rozumienia etosu urzędniczego....

    Odpowiedz
  • ste(2019-01-03 09:16) Zgłoś naruszenie 170

    Jak zawsze cwaniactwo i nic więcej

    Odpowiedz
  • Polak(2019-01-03 08:39) Zgłoś naruszenie 153

    Idiotyzm, ważne jest to co jest napisane w ustawie a nie to, co kto miał na myśli. Sprawą najważniejszą jest to aby idiotów i cwaniaków nie dopuszcząć do pisania ustaw, nawet z tytułami

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Realista (2019-01-03 18:17) Zgłoś naruszenie 90

    ... i to nas właśnie różni od krajów demokratycznych, że urzędnik ministerialny pisze komentarz do ustawy, którą sam napisał i na tym jeszcze zarabia,choć wydaje się, że tekst samych przepisów powinien być jasny. Także to, że komornicy płacą łapówki pracownikom firmwindykacyjnych banków za wnioski egzekucyjne. To wszystko sprawia, że jesteśmy po prostu bantustanem Europy...

    Odpowiedz
  • ????????(2019-01-03 10:40) Zgłoś naruszenie 91

    Coś niesamowitego - to nie jest cwaniactwo ale sprawa dla prokuratury lub komisji. "Lub czasopisma" Rywina to pikuś przy takiej "ustawce". I co i nic - cisza.

    Odpowiedz
  • Leo(2019-01-03 11:47) Zgłoś naruszenie 80

    Przecież Ziobro powołał do napisania nowej ustawy o komornikach specjalny zespół pod przewodnictwem prof. Uliasza, którego członkiem był ekspert zewnętrzny senator Lidia Staroń. Dlaczego ten zespół nie opracował ustawy tylko napisał ją pracownik ministerstwa sprawiedliwości dr Rafał Reiwer, który nie był członkiem ww. zespołu????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor(2019-01-03 21:05) Zgłoś naruszenie 610

    a czy Komornicy z Urzędu oddali juz dłużnikom bezpodstawnie pobierany VAT,czy tylko prawo w Polsce działa dal jednych a juz dla władzy jego nie ma .Czy ministerstwo Niesprawiedliwosci tego dopilnowało?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mecenas(2019-01-03 09:45) Zgłoś naruszenie 45

    Profesor z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaatakował prezesa stowarzyszenia sędziów "Iustitia". Tam sędzia jest też pracownikiem naukowym.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan(2019-01-07 19:09) Zgłoś naruszenie 10

    Pan Reiwer niegdyś głosił, że ustawa ma uprościć system opłat i wiele innych rzeczy związanych z komornikami... a sam jeszcze przed wejściem w życie tego gniota pisał komentarz do swojej ustawy komentarz... obłudnik jeden.

    Odpowiedz
  • radca(2019-01-07 19:13) Zgłoś naruszenie 10

    Proszę o szersze poruszenie tej sprawy. Skąd Pan Reiwer i spółka mieli materiały, w jakim czasie powstawał komentarz i ustawa, czy nie doszło do nadużyć po stronie autorów/pracowników MS oraz czy czasami nie urządzono sobie prywatnego folwarku za pieniądze podatników. Czy to nie będzie praca dla prokuratury?!

    Odpowiedz
  • Patryk(2019-01-04 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    Super wpis

    Odpowiedz