statystyki

Współpraca z Facebookiem to odpowiedzialność za dane

autor: Sławomir Wikariak20.12.2018, 08:17; Aktualizacja: 20.12.2018, 09:02
Nie ulega wątpliwości, że Facebook przetwarza w ten sposób dane osobowe i jest ich administratorem.

Nie ulega wątpliwości, że Facebook przetwarza w ten sposób dane osobowe i jest ich administratorem.źródło: ShutterStock

Umieszczasz facebookowy przycisk „Lubię to” na swej stronie internetowej czy blogu? W ten sposób automatycznie stajesz się współadministratorem danych osobowych, nawet jeśli sam ich nie zbierasz. Tak uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedstawionej w środę opinii.

Sprawa dotyczy niemieckiego sklepu internetowego Fashion ID. Na swej stronie internetowej umieścił on facebookową wtyczkę – przycisk „Lubię to”. Dzięki niej klienci już z poziomu sklepu mogą zalajkować jego profil na Facebooku. Oczywiście jest to wygodne, ale jednocześnie wtyczka ta zbiera informacje o klientach sklepu internetowego i przesyła je Facebookowi. Chodzi przede wszystkim o adres IP. Co ciekawe, Facebook pozyskuje te dane nie tylko od swoich użytkowników, którzy posiadają konto w tym serwisie społecznościowym, ale od wszystkich internautów odwiedzających stronę sklepu Fashion ID. Nie muszą oni nawet klikać na przycisk „Lubię to”.

Nie ulega wątpliwości, że Facebook przetwarza w ten sposób dane osobowe i jest ich administratorem. Pytanie natomiast, które nurtuje niemiecki sąd, dotyczy statusu Fashion ID. To jedna z kwestii, którą poruszył we wniosku prejudycjalnym skierowanych do TSUE.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane