Państwo może zasiedzieć prywatny las

autor: Michał Culepa18.12.2018, 18:00
las, drzewa, natura

Nawet jeśli obszar leśny został odebrany właścicielom bez podstawy prawnej, można go zasiedzieć.źródło: ShutterStock

Jeśli jednostka państwowa prowadzi gospodarkę i planowanie na zasadach określonych dla lasu należącego do Skarbu Państwa, można ją zakwalifikować jako posiadacza samoistnego lasu i może go ona zasiedzieć mimo odebrania gruntu po wojnie dawnym właścicielom bez podstawy prawnej – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła wniosku, jaki Nadleśnictwo Lasów Państwowych w K. złożyło do miejscowego sądu w sprawie zasiedzenia około 23 ha lasów, którymi gospodarowało od końca II wojny światowej. Lasy te należały wcześniej do majątku, którego współwłaścicielami była rodzina P.

Niedługo po zakończeniu II wojny światowej Adam P. wraz z żoną zdecydował się wywieźć za granicę część majątku rodzinnego. Niestety, zostali aresztowani i spędzili w więzieniu prawie 8 lat. Wyrok karny opiewał – prócz pozbawienia wolności – także na konfiskatę mienia. Majątek rodziny P. objęło państwo, a do spornego lasu weszło przedsiębiorstwo Lasy Państwowe. Nigdy jednak nie było żadnej formalnej decyzji nacjonalizacyjnej, a w dawnych – jeszcze austriackich – księgach hipotecznych nadal figurowali dawni właściciele. Na przełomie lat 1969–1970, zaraz po formalnej rehabilitacji, Adam P. podjął próbę odzyskania majątku, ale mu się to nie udało.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Podatnik poszkodowany przez sedziego(2018-12-19 04:44) Zgłoś naruszenie 40

    Po 80 latach bez wiedzy mojej rodziny biegli geideci z powiatu biłgorajskiego zmienili punkty graniczne działek by zalegalizowac samowole budowlane u sąsiada wszystko zatwierdzil miejscowy sad bez naszej wiedzy zmieniono mapy *********** dokumenty z działek usynięto osnowy.Więc się pytam dla kogo jest to prawo zasiedzenia pozbawiono nas drogi dojazdowej do gospodarstw by miejscowy biznesmen miał wymagane prawem 4 m. budynki postawione na cydzej dzialce .Pytan sie gdzie jest prokurator nadzór CBA gdy od lat ludzie mówią i zgłaszaja fałszowanie map w geodezji układy rzadza

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane