statystyki

Nie ma zgody na służebność z mocy prawa

autor: Piotr Szymaniak06.06.2018, 07:49; Aktualizacja: 06.06.2018, 08:21
dom, nieruchomość

Służebność gruntowaźródło: ShutterStock

Właściciele gruntów kupionych od Skarbu Państwa nadal mogą domagać się wynagrodzenia za korzystanie przez firmy energetyczne z posadowionych na nich linii i urządzeń przesyłowych. O ile nie doszło do zasiedzenia.

Nabycie przez przedsiębiorstwo państwowe na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz.U. z 1991 r. nr 2, poz. 6) własności urządzeń przesyłowych, posadowionych na nieruchomościach należących wówczas do Skarbu Państwa, nie spowodowało uzyskania przez to przedsiębiorstwo z mocy prawa służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu obciążającej te nieruchomości – uznał Sąd Najwyższy, podejmując uchwałę w składzie siedmiu sędziów.

Przeciął tym samym nadzwyczaj korzystną dla przedsiębiorców linię orzeczniczą, wyrażoną w postanowieniach sygn. akt IV CSK 509/15 i IV CSK 510/15. SN stwierdził w nich, że skoro z orzecznictwa tego sądu wynika, że możliwe było umowne nabycie albo zasiedzenie służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu przed wejściem w życie art. 3051 i nast. kodeksu cywilnego (wprowadzających służebność przesyłu), to równie dobrze mogła ona powstać z mocy prawa jako rezultat uwłaszczenia firm na mocy ustawy o przedsiębiorstwach państwowych z grudnia 1990 r.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawer(2018-06-07 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    SN dawno już powinien zamienić się miejscem z Sejmem. Jest lepszy w tworzeniu prawa niż w jego stosowaniu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane