statystyki

Odejmowanie przez dodawanie, czyli sądowa arytmetyka MS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.12.2018, 08:28; Aktualizacja: 18.12.2018, 08:30
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Co ciekawe, zakresy obowiązków dwóch wiceprezesów ds. karnych znacznie się od siebie różnią.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje ograniczenie puli funkcyjnych stanowisk w największym sądzie w Polsce. Najpierw jednak zwiększyło w nim liczbę wiceprezesów.

Chodzi o Sąd Okręgowy w Warszawie, gdzie wraz z Nowym Rokiem ma zostać zniesiony XII Wydział Karny (choć, jak zaznacza biuro prasowe resortu sprawiedliwości, ostateczna decyzja w sprawie reorganizacji jeszcze nie zapadła, a obecnie „trwa analiza efektywności pionu karnego w SO w Warszawie”).

Jednym z celów, jakie MS chce w ten sposób osiągnąć, ma być zmniejszenie liczby stanowisk funkcyjnych. Problem w tym, że niemal w tym samym czasie w jednostce powołuje się drugiego wiceprezesa ds. karnych.

Wiceprezesów dwóch

– To niecodzienna sytuacja. Nigdy nie słyszałem, aby w jednym sądzie funkcjonowało dwóch wiceprezesów mających zajmować się tym samym pionem. Zazwyczaj jest jeden wiceprezes ds. karnych, jeden ds. cywilnych itd. – mówi Marek Celej, sędzia SO w Warszawie, orzekający w wydziale, który ma zostać zlikwidowany po 31 grudnia.

I tak było w warszawskiej jednostce. Do 13 grudnia br. funkcję wiceprezesa ds. karnych pełnił sędzia sądu rejonowego Dariusz Drajewicz. W tym dniu jednak, na wniosek prezes SO w Warszawie Joanny Bitner, na stanowisko drugiego wiceprezesa ds. karnych minister sprawiedliwości powołał Sławomira Machnio. DGP zapytał, czym kierowała się prezes, składając taki wniosek. Póki co nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Można jedynie przypuszczać, że sędzia Drajewicz nie był w stanie podołać wszystkim spoczywającym na nim obowiązkom i potrzebował wsparcia.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane