statystyki

Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego: Kontrola orzeczeń organu jest niezbędna

autor: Paulina Szewioła18.12.2018, 17:00
RPO chciał, by sąd dopuścił wniesienie skargi do sądu administracyjnego.

RPO chciał, by sąd dopuścił wniesienie skargi do sądu administracyjnego.źródło: ShutterStock

Postanowienie samorządowego kolegium odwoławczego, w którym odmawia przywrócenia terminu na złożenie wniosku o ustalenie wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, można zaskarżyć do sądu administracyjnego – uznał skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z wnioskiem o rozstrzygnięcie tego zagadnienia prawnego wystąpił rzecznik praw obywatelskich, który dostrzegł w orzecznictwie NSA rozbieżności w tym obszarze.

Według pierwszego stanowiska postanowienie samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) we wspomnianej sprawie nie podlega kontroli sądowoadministracyjnej. W związku z powyższym wniesienie skargi powinno skutkować jej odrzuceniem. Pogląd taki został wyrażony m.in. w postanowieniach NSA z 30 października 2014 r. (sygn. akt I OSK 2227/14), z 25 maja 2016 r. (sygn. akt I OSK 980/16) czy z 13 października 2017 r. (sygn. akt I OSK 2082/17). W tym pierwszym uznał, że odmowa przywrócenia terminu przez kolegium nie kończy postępowania przed organem administracyjnym (co do istoty). Ma jedynie charakter incydentalny. Nie można zatem zaskarżyć jej do sądu. Z kolei w uchwale siedmiu sędziów NSA z 25 listopada 2013 r. (sygn. akt I OPS 12/13) uznał, że w postępowaniu prowadzonym przez SKO nie stosuje się przepisów dotyczących odwołań i zażaleń. A to wskazuje na zamiar wyłączenia takich postanowień z możliwości ich odrębnego kwestionowania nie tylko w drodze zwykłych środków zaskarżenia, przysługujących stronie w postępowaniu przed organem, ale także przez wniesienie na nie skargi do sądu.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane