statystyki

Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego: Kontrola orzeczeń organu jest niezbędna

autor: Paulina Szewioła18.12.2018, 17:00
RPO chciał, by sąd dopuścił wniesienie skargi do sądu administracyjnego.

RPO chciał, by sąd dopuścił wniesienie skargi do sądu administracyjnego.źródło: ShutterStock

Postanowienie samorządowego kolegium odwoławczego, w którym odmawia przywrócenia terminu na złożenie wniosku o ustalenie wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, można zaskarżyć do sądu administracyjnego – uznał skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z wnioskiem o rozstrzygnięcie tego zagadnienia prawnego wystąpił rzecznik praw obywatelskich, który dostrzegł w orzecznictwie NSA rozbieżności w tym obszarze.

Według pierwszego stanowiska postanowienie samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) we wspomnianej sprawie nie podlega kontroli sądowoadministracyjnej. W związku z powyższym wniesienie skargi powinno skutkować jej odrzuceniem. Pogląd taki został wyrażony m.in. w postanowieniach NSA z 30 października 2014 r. (sygn. akt I OSK 2227/14), z 25 maja 2016 r. (sygn. akt I OSK 980/16) czy z 13 października 2017 r. (sygn. akt I OSK 2082/17). W tym pierwszym uznał, że odmowa przywrócenia terminu przez kolegium nie kończy postępowania przed organem administracyjnym (co do istoty). Ma jedynie charakter incydentalny. Nie można zatem zaskarżyć jej do sądu. Z kolei w uchwale siedmiu sędziów NSA z 25 listopada 2013 r. (sygn. akt I OPS 12/13) uznał, że w postępowaniu prowadzonym przez SKO nie stosuje się przepisów dotyczących odwołań i zażaleń. A to wskazuje na zamiar wyłączenia takich postanowień z możliwości ich odrębnego kwestionowania nie tylko w drodze zwykłych środków zaskarżenia, przysługujących stronie w postępowaniu przed organem, ale także przez wniesienie na nie skargi do sądu.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane