statystyki

„Eksces orzeczniczy”. Kolejny kontrowersyjny ruch rzecznika dyscyplinarnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.12.2018, 07:21; Aktualizacja: 12.12.2018, 07:33
Sędzia Maciejewska jest autorką pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczących m.in. nowego modelu postępowania dyscyplinarnego i sposobu powoływania Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Maciejewska jest autorką pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczących m.in. nowego modelu postępowania dyscyplinarnego i sposobu powoływania Krajowej Rady Sądownictwa.źródło: ShutterStock

„Eksces orzeczniczy” – o takie zdarzenie podejrzewa łódzką sędzię Ewę Maciejewską rzecznik dyscyplinarny sędziów.

– Choć potocznie takiego zwrotu się używa, językowi prawniczemu nie jest ono jednak znane. To absurd – komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Sędzia Maciejewska jest autorką pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczących m.in. nowego modelu postępowania dyscyplinarnego i sposobu powoływania Krajowej Rady Sądownictwa. Skłoniło to rzecznika dyscyplinarnego do wezwania sędzi do złożenia pisemnego oświadczenia. Ma ono dotyczyć „możliwego ekscesu orzeczniczego polegającego na spowodowaniu zwrócenia się przez Sąd Okręgowy w Łodzi z pytaniem prejudycjalnym wbrew warunkom z art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej”.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane