statystyki

„Eksces orzeczniczy”. Kolejny kontrowersyjny ruch rzecznika dyscyplinarnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.12.2018, 07:21; Aktualizacja: 12.12.2018, 07:33
Sędzia Maciejewska jest autorką pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczących m.in. nowego modelu postępowania dyscyplinarnego i sposobu powoływania Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Maciejewska jest autorką pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczących m.in. nowego modelu postępowania dyscyplinarnego i sposobu powoływania Krajowej Rady Sądownictwa.źródło: ShutterStock

„Eksces orzeczniczy” – o takie zdarzenie podejrzewa łódzką sędzię Ewę Maciejewską rzecznik dyscyplinarny sędziów.

– Choć potocznie takiego zwrotu się używa, językowi prawniczemu nie jest ono jednak znane. To absurd – komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Sędzia Maciejewska jest autorką pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczących m.in. nowego modelu postępowania dyscyplinarnego i sposobu powoływania Krajowej Rady Sądownictwa. Skłoniło to rzecznika dyscyplinarnego do wezwania sędzi do złożenia pisemnego oświadczenia. Ma ono dotyczyć „możliwego ekscesu orzeczniczego polegającego na spowodowaniu zwrócenia się przez Sąd Okręgowy w Łodzi z pytaniem prejudycjalnym wbrew warunkom z art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej”.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane