Przekształcenie użytkowania wieczystego z wolą, ale i bez woli przedsiębiorcy

autor: Dr Maciej J. Nowak14.12.2018, 07:00
Ustawa uwłaszczeniowa może zostać poddana istotnej dla przedsiębiorców analizie z jeszcze jednej perspektywy.

Ustawa uwłaszczeniowa może zostać poddana istotnej dla przedsiębiorców analizie z jeszcze jednej perspektywy.źródło: ShutterStock

Ustawa rodzi poważne skutki także dla użytkowników lokali niemieszkalnych. I to nawet niezależnie od tego, czy są zainteresowani uwłaszczeniem.

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności z zasady obejmuje nieruchomości mieszkaniowe. Ich szczegółowy zakres został opisany w art. 1 ust. 2 ustawy. Spowoduje ona jednak poważne skutki także dla przedsiębiorców i to nawet niezależnie od tego, czy są zainteresowani uwłaszczeniem.

Obligatoryjnie prawo własności

W art. 1 ust. 1 powołanej ustawy wskazano bowiem, że od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 do grupy gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zalicza się grunty zabudowane wyłącznie budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne. Zgodnie z powyższym przyjąć trzeba, że w tym przypadku nie wszystkie lokale wchodzące w skład budynków muszą być lokalami mieszkalnymi. Co najwyżej połowa (lub mniejsza liczba lokali) może mieć więc inne przeznaczenie i zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu nie zmieni to faktu, że użytkowanie wieczyste całego gruntu ulegnie przekształceniu w prawo własności.

Aby rozważyć szerzej zasadność niniejszego wniosku, warto przeanalizować inne przepisy i rozstrzygnąć, czy nie znajdują one mimo wszystko w jakimś zakresie zastosowania do przedmiotowego przypadku. W art. 1 ust. 3 przesądzono, że przekształceniem zgodnie z ustawą jest przekształcenie gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntu. Powyżej wskazany przypadek gruntu zabudowanego wyłącznie budynkiem mieszkaniowym wielorodzinnym spełnia te kryteria. W kolejnym ustępie wskazano, że w przypadku współużytkowania wieczystego gruntu wielkość udziałów we współwłasności gruntów odpowiada wielkości udziałów we współużytkowaniu wieczystym. W żaden sposób natomiast nie wyklucza się przy tej okazji żadnych współużytkowników wieczystych nieruchomości.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wyborca (2018-12-14 11:15) Zgłoś naruszenie 92

    Bonifikata za przekształcenie wieczyste:Łódź-60% a Warszawa -98% i Gdańsk -95%.Prezydenci Warszawy i Gdańska potrafili dać odpowiednia bonifikatę ale w Łodzi już nie.Pani Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi nie myśli o swoich wyborcach-nie ładnie.Jak chciała by ją poprzeć w wyborach to ją poparliśmy a teraz za to nam się w ten sposób rewanżuje i zdziera pieniądze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane