statystyki

O wywłaszczoną nieruchomość trzeba się upomnieć. I nie czekać

autor: Emilia Świętochowska11.12.2018, 07:10; Aktualizacja: 11.12.2018, 07:20
Zgodnie z ustawą nieruchomość staje się zbędna z punktu widzenia celu publicznego, jeśli w ciągu siedmiu lat od wywłaszczenia nie rozpoczęto na niej planowanych prac albo mimo upływu 10 lat inwestycji wciąż nie zakończono.

Zgodnie z ustawą nieruchomość staje się zbędna z punktu widzenia celu publicznego, jeśli w ciągu siedmiu lat od wywłaszczenia nie rozpoczęto na niej planowanych prac albo mimo upływu 10 lat inwestycji wciąż nie zakończono.źródło: ShutterStock

20 lat – po takim czasie wygasną roszczenia byłych właścicieli znacjonalizowanych nieruchomości, których nie wykorzystano pod planowane inwestycje publiczne. Okres ten będzie się liczyć od dnia, kiedy decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna.

Drogę do zamknięcia możliwości ubiegania się o odzyskanie gruntów przejętych przez państwo i wyeliminowania niepewności prawnej zainteresowanych stron otwiera projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który dziś ma przyjąć rząd. Zmiany te pozwolą jednocześnie ograniczyć praktykę zwracania byłym właścicielom terenów, które przeznaczono na inny cel publiczny, niż ten określony w decyzji o wywłaszczeniu (np. zamiast stworzenia obszarów zieleni miejskiej wybudowano tam szkołę). Oznacza to, że jeśli w ciągu 20 lat od wydania takiego rozstrzygnięcia zainteresowany nie złoży wniosku o zwrot, to właściwy organ stanie się zwolniony z obowiązku zawiadamiania oraz informowania o możliwości odzyskania znacjonalizowanej nieruchomości albo jej części.

Obecnie obowiązujące przepisy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147) przewidują wygaśnięcie uprawnienia do zwrotu wywłaszczonej działki niewykorzystanej w celu publicznym jedynie w przypadku, gdy jej były właściciel (bądź spadkobierca) nie złożył wniosku zwrotowego w ciągu trzech miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia o tym, że taka opcja istnieje. Jeśli to zrobił, to cezura czasowa nie istnieje.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane