statystyki

Problematyczne odszkodowanie za wywłaszczenie

autor: dr Marcin Włodarski03.07.2018, 19:00
I mam nadzieję, że tym razem odszkodowania będą godziwe, a obywatele będą ze zrozumieniem przekazywali państwu swoje nieruchomości pod tę kluczową inwestycję infrastrukturalną. W końcu to rząd zapukał do ich domów w celu wywłaszczenia.

I mam nadzieję, że tym razem odszkodowania będą godziwe, a obywatele będą ze zrozumieniem przekazywali państwu swoje nieruchomości pod tę kluczową inwestycję infrastrukturalną. W końcu to rząd zapukał do ich domów w celu wywłaszczenia.źródło: ShutterStock

 Za nami referendum konsultacyjne w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego na terenie gminy Baranów, które odbyło się 17 czerwca 2018 r. Przy frekwencji na poziomie 47 proc. (1932 osób), 84 proc. uczestników głosowania opowiedziało się przeciw lokalizacji portu na terenie gminy, a 94,2 proc. uznało, że przepisy specustawy są niekorzystne dla mieszkańców. Tym samym po raz pierwszy na szeroką skalę dokonano oceny regulacji wywłaszczeniowo-odszkodowawczych obowiązujących w naszym kraju.

Odszkodowanie słuszne, czyli… niepełne

Ustawa z 29 grudnia 1989 r. o zmia nie Konstytucji Polskiej Rzeczy pospolitej Ludowej (Dz.U. z 1989 r., nr 75, poz. 444) wprowadziła konstytucyjną zasadę „słusznego odszkodowania”. Niemal identyczny zapis znajduje się w art. 21 obecnie obowiązującej konstytucji z 1997 r.: „Rzecz pospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem”. Trybunał Konstytucyjny dość szybko, bo już w orzeczeniu z 8 maja 1990 r., sygn. akt K 1/90, przyjął, że „słuszne odszkodowanie – to odszkodowanie sprawiedliwe. Sprawiedliwe odszkodowanie jest to jednocześnie odszkodowanie ekwiwalentne, bowiem tylko takie nie narusza istoty odszkodowania za przejętą własność”.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane