Kłopotliwe słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” w paszportach. Ponad półtora tysiąca skarg do RPO

04.12.2018, 08:10; Aktualizacja: 04.12.2018, 08:39
Ewentualne krytyczne stanowisko RPO to najpewniej za mało, by trzeba było usuwać napis „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Ewentualne krytyczne stanowisko RPO to najpewniej za mało, by trzeba było usuwać napis „Bóg, Honor, Ojczyzna”.źródło: ShutterStock

RPO analizuje, czy dewiza powinna znaleźć się na dokumentach. Wnioski o wydanie nowego paszportu, upamiętniającego szatą graficzną 100-lecie odzyskania niepodległości Polski, można składać od 5 listopada.

Do ubiegłego tygodnia Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA zdążyło przygotować ich ponad 42 tys.

Nowy wzór paszportu zdążył już wywołać spore kontrowersje. Wszystko przez zawartą na jednej z pierwszych stron dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna”, używaną od 1943 r. przez polskie siły zbrojne na Zachodzie. Decyzja o umieszczeniu jej na paszporcie, z którego korzystają także osoby niewierzące czy będące innego wyznania, wywołało dyskusję. Pojawiły się wręcz opinie, że jest to naruszanie zasady rozdziału państwa od Kościoła czy dyskryminacja części obywateli.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (77)

  • kipperro(2018-12-06 08:06) Zgłoś naruszenie 11

    Zawsze się znajdzie jakiś oszołom, któremu się jakieś hasło nie podoba, albo atakują Boga bo to takie modne. Mi się nie podobają parady równości, ale nie piszę do RPO, żeby ich zabronił.

    Odpowiedz
  • mały Polak (2018-12-05 20:09) Zgłoś naruszenie 12

    Poprzewracalo wam się w ******* Wszystko wam nie pasuje. Nie odpowiada? Nikt was w tym kraju nie trzyma. Dowidzenia.

    Odpowiedz
  • whoopsie_daisy(2018-12-05 18:28) Zgłoś naruszenie 13

    no cóż, wypada mi tylko powiedzieć, iż wszyscy którzy przedkładają boga i honor nad ojczyznę swą to zwykli płatni zdrajcy, pachołki rassiji...

    Odpowiedz
  • greg(2018-12-05 12:19) Zgłoś naruszenie 20

    dla ludzi niewierzących to nie problem, równie dobrze mogłby być rysunek myszki miki

    Odpowiedz
  • szkoda słów(2018-12-05 11:30) Zgłoś naruszenie 21

    To jest odwołanie do historii Polski. Jako ateistka nie mam z tym problemu. Będę z dumą używać takiego paszportu. Tysiące ludzi walczyło, ze zbrodniczymi totalitaryzmami, i umierało z tym hasłem na ustach. Może się to niepodobać chyba tylko potomkom tych, którzy do nich wtedy strzelali.

    Odpowiedz
  • remick(2018-12-05 11:08) Zgłoś naruszenie 01

    Widac tu jak lewacko-teczowe PO-gendery (?) szaleja. Te "elity" chcialiby chetnie PO-Tecza-Gender.

    Odpowiedz
  • Różą Luksemburg(2018-12-05 10:10) Zgłoś naruszenie 61

    dla sekciarzy Lenina ma być: Proletariusze wszystkich krajów łączcie się

    Odpowiedz
  • Ateista(2018-12-05 09:48) Zgłoś naruszenie 24

    Oczywiście chodzi o któregoś Boga Słowiańskiego. Wiara katolicka została wtrącona na siłę i jest zakłamana.

    Odpowiedz
  • Hilary(2018-12-05 09:33) Zgłoś naruszenie 23

    Nie musisz jeden z drugim wyrabiać sobie Polskiego paszportu możesz sobie wyrobić np. żółte papiery i to POwinno Wam wystarczyć !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • yeah(2018-12-05 07:35) Zgłoś naruszenie 42

    Osoby, które się sprzeciwiają, powinny być objęte banicją. Kiedyś była taka piękna kara. Trzeba być zajadłym lewakiem, żeby robić problem. Sam jestem agnostykiem, ale nie widzę sensu o wykłócanie się o tę szlachetną trójcę wpisaną w polskość. Żenujących mam współrodaków.

    Odpowiedz
  • A na konic chip z numerkiem(2018-12-05 06:31) Zgłoś naruszenie 40

    Ziemia to planeta imbecyli. Zasługujecie na " Prisson Planet."

    Odpowiedz
  • Chicago(2018-12-05 01:31) Zgłoś naruszenie 147

    W tak podziwianej Ameryce na dolarach jest In God we trust. Ale Amerykanie nie mieli 40 lat komunistycznego prania mózgów.

    Odpowiedz
  • NjSzalom(2018-12-04 23:36) Zgłoś naruszenie 21

    Piekne szlachetne slowa tylko nie chce je ten co nie jest patryiota i zdrajca

    Odpowiedz
  • berliner(2018-12-04 22:28) Zgłoś naruszenie 1616

    Tylko półtora tysiąca skarg na 38 mln mieszkańców świadczy o tym, że w zasadzie jest jednomyślność, co do słów w paszporcie. Jak kogoś słowo "Bóg" kole, niech z paszportu nie korzysta. Przymusu nie ma.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • USA(2018-12-04 21:58) Zgłoś naruszenie 243

    Odwołanie do Boga na dolarach było chyba nawet kilkukrotnie przed Sądem Najwyższym w USA - bezskutecznie. Ostatnio chyba w 2016 na skutek pozwu 29 ateistów z Minesoty. O ile dobrze kojarzę - wyrok zapadł "do zera" (nawet lewicowi Sędziowie w USA głosowali za Bogiem).

    Odpowiedz
  • Bert(2018-12-04 20:48) Zgłoś naruszenie 1817

    Wyrodki i folksdojcze mogą zdać paszporty jak im szata graficzna nie odpowiada

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Honor. Ojczyzna ??!!(2018-12-04 20:00) Zgłoś naruszenie 124

    To takie Passe.. I nie Eropejskie

    Odpowiedz
  • Bert(2018-12-04 18:52) Zgłoś naruszenie 4033

    Gdyby nie miliony Polaków dla których "kłopotliwe słowa" Bóg, Honor i Ojczyzna były najważniejszym wyznacznikiem i podporą w walce o wolność - to dzisiaj , Rzeczniku Partii Oszustów nie miał byś żadnego problemu z polskimi paszportami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2018-12-04 17:43) Zgłoś naruszenie 208

    Wierzącego ateisty nic nie uraża bardziej niż nieistniejący Bóg.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2018-12-04 17:25) Zgłoś naruszenie 3239

    dokładnie. jesteśmy w większości katolickim i demokratycznym krajem a w demokracji rządzi większość. Dlaczego 1 500 osób ma dyktować 38 000 000 co ma być w paszporcie a co nie? Dla mnie to chore.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz