statystyki

Katastrofa hali MTK: Zginęli ludzie, kara musi być

autor: Patryk Słowik03.12.2018, 07:41; Aktualizacja: 03.12.2018, 07:43
Skazani przez sąd apelacyjny – co zyskało aprobatę SN – usłyszeli wyroki od półtora do dziewięciu lat pozbawienia wolności.

Skazani przez sąd apelacyjny – co zyskało aprobatę SN – usłyszeli wyroki od półtora do dziewięciu lat pozbawienia wolności.źródło: ShutterStock

Oczywiście bezzasadne kasacje wniesione przez obrońców pięciorga skazanych. Zasadna natomiast ta prokuratora do wyroku uniewinniającego wobec byłego członka zarządu MTK. To clou wydanego w ostatni czwartek przez Sąd Najwyższy wyroku.

 Przewodnicząca składu Barbara Skoczkowska podkreśliła, że gdyby przyjąć wersję obrońców, wyszłoby na to, iż „katastrofa, w której zginęło kilkadziesiąt osób była, bo była, ale winnych nie ma”. Podczas gdy – zdaniem SN – to, że do zawalenia się hali przyczyniło się wiele okoliczności, nie oznacza wcale, że nikomu nie można przypisać winy. Można ją przecież przypisać kilku osobom.

Zawinił na pewno konstruktor hali. Sąd Najwyższy zaznaczył, że w zasadzie był on konstruktorem samozwańczym, gdyż brakowało mu wykształcenia pozwalającego na projektowanie budynków. Zawiniła także powiatowa inspektor nadzoru budowlanego. Raz, że hala już od chwili jej postawienia miała wady konstrukcyjne, a dwa – inspektor w ogóle nie zareagowała po zgłoszeniu nieprawidłowości przez straż pożarną. Obarczyć winą można również menedżerów spółki. Powinni oni zdawać sobie sprawę z tego, że na dachu budynku zalegają tony śniegu i z jakim ryzykiem się to wiąże.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane