statystyki

Finansowanie kampanii „Sprawiedliwe sądy” sprzeczne ze statutem PFN

autor: Piotr Szymaniak28.11.2018, 08:36; Aktualizacja: 28.11.2018, 08:42
Wcześniej PFN podnosiła, że kampania miała za zadanie wyjaśnić opinii publicznej – także na arenie międzynarodowej – zasadność reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. A przez to wpisywała się w ochronę wizerunku Rzeczpospolitej.

Wcześniej PFN podnosiła, że kampania miała za zadanie wyjaśnić opinii publicznej – także na arenie międzynarodowej – zasadność reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. A przez to wpisywała się w ochronę wizerunku Rzeczpospolitej.źródło: ShutterStock

Tak wynika z postanowienia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, do którego dotarła stacja RMF FM. To efekt wniosku, jaki pod koniec ubiegłego roku złożyła ówczesna prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Domagała się uznania, że działania Polskiej Fundacji Narodowej finansującej kontrowersyjną kampanię „Sprawiedliwe sądy” są niezgodne z jej celami statutowymi oraz z prawem.

W ocenie prezydent stolicy, jako organu nadzorczego, „prowadzenie kampanii reklamowej przedstawiającej jednoznacznie negatywny wizerunek polskiego wymiaru sprawiedliwości, opartej na tendencyjnie wybranych przykładach działań sędziów, nie mieści się w granicach statutowego celu fundacji: promocji i ochrony wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej, lecz jest z nim wprost sprzeczny”.

Sąd postanowieniem z 15 listopada 2018 r. przychylił się do wniosku połowicznie. Stwierdził, że nie ma podstaw do uznania, że działalność fundacji naruszała obowiązujące przepisy. Przyznał natomiast, że finansowanie kampanii „Sprawiedliwe sądy” nie mieści się w statucie PFN.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • proste(2018-11-29 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby coś zmienić, najpierw potrzeba pokazać wady systemu, który nie ma w sobie mechanizmów ani demokratycznych ani samooczyszczających.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane