statystyki

Prawo nie może być narzędziem nękania działaczy opozycji politycznej

01.12.2018, 07:30
ETPC w składzie Izby (siedmiu sędziów) wydał wyrok w niniejszej sprawie 2 lutego 2017 r. stwierdzając jednomyślnie, że doszło do naruszenia praw człowieka.

ETPC w składzie Izby (siedmiu sędziów) wydał wyrok w niniejszej sprawie 2 lutego 2017 r. stwierdzając jednomyślnie, że doszło do naruszenia praw człowieka.źródło: ShutterStock

Aleksiej Anatoljewicz Nawalny, rosyjski publicysta i działacz polityczny, jeden z liderów opozycji, a także autor jednego z najpopularniejszych w Rosji blogów, był w latach 2012–2014 siedmiokrotnie zatrzymywany i za każdym razem przetrzymywany przez kilka godzin na komisariacie.

Zatrzymaniom towarzyszyły wnioski o jego ukaranie za popełnienie wykroczeń administracyjnych polegających na naruszeniu ustalonej procedury zwoływania i przeprowadzania zgromadzeń publicznych (art. 20 ust. 2 kodeksu wykroczeń administracyjnych) lub nieprzestrzegania wydawanych zgodnie z prawem poleceń policji (art. 19 ust. 3 kodeksu). Został skazany i wymierzono mu kary grzywny (w odniesieniu do pięciu czynów w wysokości 1–30 tys. rubli) oraz kary aresztu 15 i 7 dni w odniesieniu do dwóch czynów. Wszystkie jego odwołania zostały oddalone. W związku z tym skarżący wniósł skargę do ETPC (skarga nr 29580/12).

ETPC w składzie Izby (siedmiu sędziów) wydał wyrok w niniejszej sprawie 2 lutego 2017 r. stwierdzając jednomyślnie, że doszło do naruszenia praw człowieka. W szczególności ETPC uznał, że Rosja naruszyła prawo skarżącego do wolności i bezpieczeństwa osobistego poprzez jego zatrzymanie, a następnie przetrzymywanie go przez kilka godzin w sytuacji, gdy wniosek o ukaranie mógł zostać sporządzony na miejscu zatrzymania. Po drugie, ETPC stwierdził, że w sześciu z siedmiu postępowań, jakie wytoczono Nawalnemu, doszło do naruszenia art. 6 (prawo do rzetelnego procesu) poprzez opieranie się przez sąd wyłącznie na informacjach od policji przy jednoczesnym pomijaniu twierdzeń skarżącego. Wreszcie ETPC stwierdził naruszenie art. 11 gwarantującego wolność pokojowego gromadzenia się – władze rozwiązały te zgromadzenia, choć nie było to konieczne dla ochrony wartości pozostających pod ochroną EKPC. Izba ETPC nie uznała za konieczne badania naruszenia zakazu dyskryminacji (art. 14 EKPC), a także art. 18 EKPC (zakaz nadużycia praw).


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (7)

 • Inspektor Pracy --- nie może -napewno(2018-12-01 19:03) Zgłoś naruszenie 57

  .........a pamietacie jak Tusk stwierdzil do robotników zatrudnionych onegdaj w szkodliwych i nieb warunkach pracy w sprawie emerytur: ...jak sie bedziecie skarzyć to POdniesiemy koszty sądowe:jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-12-01 08:21) Zgłoś naruszenie 50

  Tak serio, serio.?...... 😁

  Odpowiedz
 • durak-lex(2018-12-01 10:58) Zgłoś naruszenie 31

  Niby racja, ale...DURA LEX SED LEX.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • marta(2018-12-02 08:53) Zgłoś naruszenie 14

  To jakiś żart ? Nawalny to działacz Sorosa a nie opozycji...to co mają powiedzieć "nieswoi " obywatele w Polsce gdzie są traktowani jak niewolnicy gnębieni przez kasty sędziów , urzędników , polityków...?!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-12-02 21:44) Zgłoś naruszenie 01

  W Rosji: "i za każdym razem przetrzymywany przez kilka godzin na komisariacie"...a w Polsce: ...a ile to już lat Mateusz Piskorski siedzi w areszcie?...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane