statystyki

Prawo nie może być narzędziem nękania działaczy opozycji politycznej

01.12.2018, 07:30
ETPC w składzie Izby (siedmiu sędziów) wydał wyrok w niniejszej sprawie 2 lutego 2017 r. stwierdzając jednomyślnie, że doszło do naruszenia praw człowieka.

ETPC w składzie Izby (siedmiu sędziów) wydał wyrok w niniejszej sprawie 2 lutego 2017 r. stwierdzając jednomyślnie, że doszło do naruszenia praw człowieka.źródło: ShutterStock

Aleksiej Anatoljewicz Nawalny, rosyjski publicysta i działacz polityczny, jeden z liderów opozycji, a także autor jednego z najpopularniejszych w Rosji blogów, był w latach 2012–2014 siedmiokrotnie zatrzymywany i za każdym razem przetrzymywany przez kilka godzin na komisariacie.

Zatrzymaniom towarzyszyły wnioski o jego ukaranie za popełnienie wykroczeń administracyjnych polegających na naruszeniu ustalonej procedury zwoływania i przeprowadzania zgromadzeń publicznych (art. 20 ust. 2 kodeksu wykroczeń administracyjnych) lub nieprzestrzegania wydawanych zgodnie z prawem poleceń policji (art. 19 ust. 3 kodeksu). Został skazany i wymierzono mu kary grzywny (w odniesieniu do pięciu czynów w wysokości 1–30 tys. rubli) oraz kary aresztu 15 i 7 dni w odniesieniu do dwóch czynów. Wszystkie jego odwołania zostały oddalone. W związku z tym skarżący wniósł skargę do ETPC (skarga nr 29580/12).

ETPC w składzie Izby (siedmiu sędziów) wydał wyrok w niniejszej sprawie 2 lutego 2017 r. stwierdzając jednomyślnie, że doszło do naruszenia praw człowieka. W szczególności ETPC uznał, że Rosja naruszyła prawo skarżącego do wolności i bezpieczeństwa osobistego poprzez jego zatrzymanie, a następnie przetrzymywanie go przez kilka godzin w sytuacji, gdy wniosek o ukaranie mógł zostać sporządzony na miejscu zatrzymania. Po drugie, ETPC stwierdził, że w sześciu z siedmiu postępowań, jakie wytoczono Nawalnemu, doszło do naruszenia art. 6 (prawo do rzetelnego procesu) poprzez opieranie się przez sąd wyłącznie na informacjach od policji przy jednoczesnym pomijaniu twierdzeń skarżącego. Wreszcie ETPC stwierdził naruszenie art. 11 gwarantującego wolność pokojowego gromadzenia się – władze rozwiązały te zgromadzenia, choć nie było to konieczne dla ochrony wartości pozostających pod ochroną EKPC. Izba ETPC nie uznała za konieczne badania naruszenia zakazu dyskryminacji (art. 14 EKPC), a także art. 18 EKPC (zakaz nadużycia praw).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (7)

 • Inspektor Pracy --- nie może -napewno(2018-12-01 19:03) Zgłoś naruszenie 57

  .........a pamietacie jak Tusk stwierdzil do robotników zatrudnionych onegdaj w szkodliwych i nieb warunkach pracy w sprawie emerytur: ...jak sie bedziecie skarzyć to POdniesiemy koszty sądowe:jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-12-01 08:21) Zgłoś naruszenie 50

  Tak serio, serio.?...... 😁

  Odpowiedz
 • durak-lex(2018-12-01 10:58) Zgłoś naruszenie 31

  Niby racja, ale...DURA LEX SED LEX.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • marta(2018-12-02 08:53) Zgłoś naruszenie 14

  To jakiś żart ? Nawalny to działacz Sorosa a nie opozycji...to co mają powiedzieć "nieswoi " obywatele w Polsce gdzie są traktowani jak niewolnicy gnębieni przez kasty sędziów , urzędników , polityków...?!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-12-02 21:44) Zgłoś naruszenie 01

  W Rosji: "i za każdym razem przetrzymywany przez kilka godzin na komisariacie"...a w Polsce: ...a ile to już lat Mateusz Piskorski siedzi w areszcie?...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane