statystyki

Dziedziczenie długów: RPO sięga po nadzwyczajne środki, by naprawić pomyłkę sądu

autor: Piotr Szymaniak22.11.2018, 08:59; Aktualizacja: 22.11.2018, 09:05
To druga skarga nadzwyczajna skierowana przez RPO do Sądu Najwyższego

To druga skarga nadzwyczajna skierowana przez RPO do Sądu Najwyższegoźródło: ShutterStock

Kontrowersyjne przepisy o skardze nadzwyczajnej mogą się okazać jedyną drogą do unieważnienia decyzji sądu, przez którą rodziców adoptowanego dziecka pozbawiono prawa do zrzeczenia się w jego imieniu odziedziczenia długów. W obronie pokrzywdzonych stanął rzecznik praw obywatelskich (RPO).

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego adoptowane dziecko dziedziczy po nowych rodzicach w miejsce biologicznych. W tym przypadku problem wziął się stąd, że biologiczny ojciec dziewczynki zmarł pół roku przed tym, zanim decyzja o jej przysposobieniu przez rodziców adopcyjnych się uprawomocniła.

Gdy sąd, przed którym toczyło się postępowanie spadkowe, wezwał do udziału w sprawie jego dzieci, matka adopcyjna dziewczynki złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Matka(2018-11-22 11:15) Zgłoś naruszenie 261

  "Odrzucenie spadku" - kto to wymyslil, to pulapka stworzona przez Bankowych Lobbystow w celu chronienia wlasnych interesow. Rozdaja kredyty, zakupy na raty, chwilowki nie sprawdzajac dokumentow, na lewe zaswiadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Czesto ludziom "stojącym nad grobem". A potem jak "ducha wyzionie" nieswiadoma przepisow rodzina nie wie ze powinna pędzic szybko do notariusza i zastrzec " zrzeczenie dziedziczenia". Co ma dziedziczyc, przeciez ten czlowiek nie mial nic??? Ale o dlugach wiedzą tylko banki, lichwiarze itp. Jak minie pol roku zaczną sie zglaszac do rodziny!!! KTO NA TO POZWOLIŁ, KTO DO TEGO DOPUŚCIŁ???

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Inspektor Praw(2018-11-22 11:55) Zgłoś naruszenie 200

  To się w duszy....nie miesci. Rozumiem krewni pierwszego stopnia ,drugiego -odrzucają spadek ale trzeciego ? -Oni juz powinni deklarować że gdy tamci odrzucili ,Oni chcą go posiąść. a nie z automatu Hieny kredytowe przypisują ludziom czeto przedawnione dlugi...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mg2(2018-11-23 07:23) Zgłoś naruszenie 42

  No to jest właśnie problem z sędziami, którzy nie reprezentują społeczeństwa tylko włądzę. Co więcej słuchając ich, odnosi się wrażenie, że wpajana im jest pogarda dla społecznego poczucia sprawiedliwości. Prowadzi to potem do takich wyroków. Gdyby do wydania wyroku prowadził prosty algorytm, to znacznie lepszym sędzią byłby komputer. Po to sędziami są jeszcze ludzie, żeby właśnie oceniać tego rodzaju sytuacje z uwagi na uwarunkowania społeczne. Jeżeli któryś z sędziów miał problem z wyczuciem co jest dobre a co złe, to nie powinien wykonywać takiego zawodu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane