Sześć kasacji w sprawie hali MTK

autor: Patryk Słowik22.11.2018, 07:22; Aktualizacja: 22.11.2018, 07:28
Hala MTK

Hala MTKźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Grzegorz Celejewski AG

– Gdy ginie 65 osób, emocje są ogromne i oczekujemy jako społeczeństwo surowej kary. W przypadku katastrof budowlanych często jednak dochodzi do splotu różnych okoliczności. Musimy pamiętać, że w prawie karnym, by kogoś skazać, trzeba wykazać winę. Coraz rzadziej mówimy, że coś było nieszczęśliwym wypadkiem. A takie przecież się zdarzają – mówił wczoraj w Sądzie Najwyższym adwokat Jan Widacki, obrońca konstruktora hali MTK.

Do sądu trafiło sześć kasacji – prokuratora w stosunku do uniewinnionego przez sąd apelacyjny jednego z menedżerów MTK oraz obrońców, których klienci zostali skazani na kary pozbawienia wolności. Najwyższy wyrok – dziewięć lat pozbawienia wolności – usłyszał konstruktor hali. Zdaniem mec. Widackiego – niesłusznie. Sąd apelacyjny stwierdził bowiem, że Jackowi J. należy przypisać winę umyślną w zamiarze ewentualnym.

– Co oznaczałoby, że konstruktor hali co najmniej godził się na jej zawalenie się. A tak oczywiście nie było. Działał on w przekonaniu o swych odpowiednich, wystarczających kompetencjach. Nawet jeśli to przekonanie było nieuzasadnione, to nie może być mowy o winie umyślnej – stwierdził Jan Widacki.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kutach(2018-11-22 10:33) Zgłoś naruszenie 30

    jest katastrofa to ludzie chca glowy, bardziej jednak politycy. Gorzej jak jest afera;) to z głową jakoś jest problem. Zadna jeszcze nie spadła....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane