Współwłaściciel może żądać tylko swojej części wynagrodzenia

20.11.2018, 18:00

 Współwłaściciel nieruchomości zajmowanej przez innego posiadacza samoistnego może wytoczyć powództwo o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy tylko w części odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości – uznał Sąd Najwyższy.

To dalszy ciąg sprawy o wydanie kamienicy przy ul. Wilczej w Warszawie zajmowanej przez Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk na potrzeby muzeum. Sprawę o wydanie nieruchomości i zapłatę za bezumowne korzystanie z niej wytoczył Wiesław K., który miał być jednym z wywłaszczonych tzw. dekretem Bieruta właścicieli kamienicy.

Sąd Najwyższy w sierpniu ubiegłego roku uchylił orzeczenie apelacyjne, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy. Kwestią problematyczną było m.in. to, czy Muzeum Zoologii – któremu kamienicę oddał do użytku na podstawie umowy użyczenia PAN będąca użytkownikiem wieczystym gruntu i właścicielem budynku – jest zobowiązane do zapłaty za bezumowne korzystanie z rzeczy. Sporne było to, czy muzeum jest posiadaczem zależnym w złej wierze. Także kwestia złej wiary użytkownika wieczystego, czyli PAN, nie była do końca rozstrzygnięta.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane