Izba Dyscyplinarna SN rusza z nowymi sędziami

autor: Emilia Świętochowska19.11.2018, 07:00; Aktualizacja: 19.11.2018, 07:13
Sąd Najwyższy

Jak na razie żadnych spraw nie mają przydzielonych tylko szef Izby Dyscyplinarnej Jan Majchrowski oraz Ryszard Witkowski (wcześniej prokurator PK).źródło: ShutterStock

Już jutro w Sądzie Najwyższym zadebiutują sędziowie Izby Dyscyplinarnej, nowej jednostki odpowiedzialnej za badanie służbowych przewinień przedstawicieli zawodów prawniczych.

Na pierwszy rzut pójdą sprawy przydzielone do wydziału pierwszego, kierowanego przez sędziego Piotra Niedzielaka. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.) komórka ta zajmuje się postępowaniami najcięższego kalibru – deliktami dyscyplinarnymi samych sędziów SN, przewinieniami sędziów i prokuratorów, które wyczerpują znamiona umyślnych przestępstw ściganych z urzędu oraz rażącymi przypadkami błędnego zastosowania przepisów dostrzeżonymi przez SN w toku rozpoznawania spraw.

Sprawozdawcami ogromnej większości postępowań zaplanowanych w wydziale pierwszym na najbliższy miesiąc będą byli śledczy, bo to oni w niej dominują: Małgorzata Bednarek (wcześniej naczelnik śląskiego wydziału ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej) i Jacek Wygoda (były szef pionu lustracyjnego IPN i prokurator PK).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane