statystyki

Konfiskata majątku za granicą ma być automatyczna

autor: Emilia Świętochowska07.11.2018, 07:00; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:15
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Rada Unii Europejskiej przyjęła wczoraj ostateczny tekst rozporządzenia o wzajemnym uznawaniu przez państwa członkowskie nakazów zabezpieczenia i przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa.

Nowe przepisy, które wejdą w życie 24 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, mają zagwarantować, że sądy i prokuratury krajów unijnych będą automatycznie wykonywać orzeczenia dotyczące przepadku czy zajęcia majątku pochodzącego z nielegalnych źródeł, bez nakładania dodatkowych formalności wynikających z przepisów lokalnych.

Nakazy krajowe nie będą też mogły być traktowane priorytetowo.

Odmowa wykonania orzeczenia o zabezpieczeniu czy przepadku majątku będzie dopuszczalna jedynie wyjątkowo, np. w sytuacji gdy konfiskata mienia stanowiłaby jawne naruszenie prawa do skutecznego środka odwoławczego, prawa do sprawiedliwego procesu lub innego prawa podstawowego; gdy dotyczy ona czynu, który nie stanowi przestępstwa w państwie wykonującym orzeczenie czy w sytuacji; gdy przepadek byłby równoznaczny z zakazem dwukrotnego karania za ten sam czyn.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane