statystyki

Konfiskata majątku za granicą ma być automatyczna

autor: Emilia Świętochowska07.11.2018, 07:00; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:15
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Rada Unii Europejskiej przyjęła wczoraj ostateczny tekst rozporządzenia o wzajemnym uznawaniu przez państwa członkowskie nakazów zabezpieczenia i przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa.

Nowe przepisy, które wejdą w życie 24 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, mają zagwarantować, że sądy i prokuratury krajów unijnych będą automatycznie wykonywać orzeczenia dotyczące przepadku czy zajęcia majątku pochodzącego z nielegalnych źródeł, bez nakładania dodatkowych formalności wynikających z przepisów lokalnych.

Nakazy krajowe nie będą też mogły być traktowane priorytetowo.

Odmowa wykonania orzeczenia o zabezpieczeniu czy przepadku majątku będzie dopuszczalna jedynie wyjątkowo, np. w sytuacji gdy konfiskata mienia stanowiłaby jawne naruszenie prawa do skutecznego środka odwoławczego, prawa do sprawiedliwego procesu lub innego prawa podstawowego; gdy dotyczy ona czynu, który nie stanowi przestępstwa w państwie wykonującym orzeczenie czy w sytuacji; gdy przepadek byłby równoznaczny z zakazem dwukrotnego karania za ten sam czyn.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane