statystyki

Mgłosiek: Zły wilk przed sądem. Nieprawdziwym [FELIETON]

autor: Piotr Mgłosiek09.11.2018, 07:00
paragrafy

Aktywność rzecznika dyscyplinarnego można odebrać jako zmierzającą do ograniczenia społecznego zaangażowania sędziów.źródło: ShutterStock

Uważam, że nękając sędziów biorących udział w edukacyjnych symulacjach rozpraw, rzecznik dyscypliny robi dobrą robotę. Nic tak nie zareklamuje aktywności społecznej jak jego reakcja.

M ocne słowa oburzenia płyną zewsząd. Media zwane tradycyjnymi, a i te ponowoczesne, z przymiotnikiem „społecznościowe” w nazwie, rozgrzane do czerwoności relacjonują kolejne samodenuncjacje o wykorzystaniu stroju urzędowego i innych akcesoriów sędziowskich w sposób nielicujący z powagą urzędu. Środowisko sędziowskie solidarnie występuje w obronie swych przedstawicieli, którzy w ramach akcji edukacyjnej przeprowadzali symulacje rozpraw sądowych podczas tegorocznego festiwalu Pol’and’Rock w Kostrzynie nad Odrą. Wszyscy gremialnie potępiają działania jednego z zastępców rzecznika dyscyplinarnego, który w ostatnim czasie do kilku już sędziów wysłał służbowe pisma, wzywając ich do złożenia wyjaśnień w sprawie użycia, w trakcie prowadzonej „parodii” rozprawy sądowej, stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co miało naruszyć powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego, a tym samym mogło stanowić o naruszeniu normy art 84 par. 1 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych w zakresie miejsca i sposobu używania stroju urzędowego oraz zasad etyki zawodowej określonych w par. 2, 4, 5 ust. 2, par. 10 i par. 16 uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z 19 lutego 2013 r. w sprawie uchwalenia zbioru zasad etyki zawodowej sędziów.

Jeden ze znanych warszawskich sędziów, członek stowarzyszenia Iustitia, posunął się do tego, że w doniesieniu na samego siebie nie dość, że opisał zabawę edukacyjną polegającą na symulacji rozprawy na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku (oskarżony wilk odpowiadał za swe niegodne czyny), to jeszcze nie tylko nie wyraził skruchy, lecz wręcz oświadczył, że w najbliższym czasie ma wyznaczone podobne rozprawy z najmłodszymi, czym niewątpliwie zrealizuje znamiona recydywy. Symulacje rozpraw sądowych to najpowszechniejsze narzędzie, po które sięgają sędziowie, chcąc przybliżyć młodzieży (i nie tylko jej) specyfikę swej pracy. Często biorą w nich udział adwokaci i prokuratorzy, objaśniając role procesowe, informując uczestników o ich prawach, obowiązkach, a przede wszystkim po prostu instruując, jak należy się zachowywać przed sądem. Zajęcia tego rodzaju bardzo często odbywają się w ramach dni edukacyjnych organizowanych przez stowarzyszenia sędziowskie bądź kierowników szkolenia przy sądach okręgowych we współpracy z samorządami innych profesji prawniczych. Bywa na nich śmiesznie, bywa też poważnie. Piszący te słowa, biorąc wielokrotnie udział w tego rodzaju inicjatywach, za każdym razem przekonywał się, jaką siłę poznawczą ze sobą niosą. Nie chodzi przy tym tylko o konkretną wiedzę przekazaną osobom, które często nigdy nie były w sądzie. Cenniejsze jest w istocie pokazanie sądu jako miejsca, w którym pracują ludzie potrafiący zejść z wysokich katedr i mówić do ludzi po ludzku o trudnych sprawach. Dlatego właśnie częstokroć symulacje rozpraw nie mają podniosłej atmosfery i kończą się wspólnymi zdjęciami, na których uczestnicy pozują przebrani we wspomniane wcześniej stroje urzędowe.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wredna miernota(2018-11-09 08:57) Zgłoś naruszenie 130

    Nie ma w Polsce żadnego podmiotu, który mógłby wezwać owego Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego do zaprzestania wygłupiania się!? Przecież nie można obowiązku pilnowania przed wszelką bzdurą cedować na niemłode barki Jarosława Kaczyńskiego!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane