statystyki

Prawo do zachowku: Wybaczyć rodzinie można bez notariusza

autor: Patryk Słowik23.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:50
Sędzia Władysław Pawlak, wygłaszając ustne motywy orzeczenia, podkreślił, że aktu przebaczenia nie można uznawać za czynność prawną, która powinna mieć określoną formę.

Sędzia Władysław Pawlak, wygłaszając ustne motywy orzeczenia, podkreślił, że aktu przebaczenia nie można uznawać za czynność prawną, która powinna mieć określoną formę.źródło: ShutterStock

Przebaczenie przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku po sporządzeniu testamentu nie wymaga szczególnej formy. Nie jest więc potrzebna wizyta u rejenta, by sporządzić nowy testament lub odwołać poprzedni. Do takiego wniosku doszedł Sąd Najwyższy w wydanej w zeszłym tygodniu uchwale.

Naprzeciwko siebie stanęły córka spadkodawczyni oraz siostra zmarłej. Poszło o to, że ta pierwsza została wydziedziczona. Przed śmiercią jednak matka jej przebaczyła. To istotne w kontekście możliwości uzyskania zachowku. Zgodnie bowiem z art. 1008 kodeksu cywilnego spadkodawca może w testamencie w określonych sytuacjach pozbawić zstępnych zachowku. Zarazem z art. 1010 k.c. wynika, że przebaczenie oznacza, iż zachowek osobie, której przebaczono, się należy.

W toku rozpoznawania sprawy, która ostatecznie trafiła na salę SN, powstała jednak wątpliwość. A to dlatego, że spadkodawczyni co prawda przebaczyła swej córce, ale nie zmieniła testamentu ani nie odwołała poprzedniego. Innymi słowy, przebaczenie pozostało w domowych murach, zaś testament, który wydziedziczał córkę, został sporządzony u notariusza. Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił w związku z tym skierować pytanie prawne do SN o to, czy przebaczenie przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku po sporządzeniu testamentu uchyla zawarte w nim wydziedziczenie, jeśli akt ten nie znalazł odzwierciedlenia w nowym testamencie zmieniającym lub odwołującym poprzedni.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • chore prawo(2018-10-23 14:47) Zgłoś naruszenie 134

  Zachowek chore prawo obowiązujące tylko w naszym kraju

  Odpowiedz
 • bardzo chore(2018-10-23 22:09) Zgłoś naruszenie 81

  Zachowek i dziedziczenie w przypadku małżeństw bezdzietnych, to dopiero jest chore. pozostający małżonek ma połowę tego co oboje wypracowali. To dopiero jest chore.

  Odpowiedz
 • Adam bloh(2018-10-24 02:38) Zgłoś naruszenie 12

  Tata mnie wydziedziczyl za to ze nie interesowalem sie nim w czasie choroby geraz musze udawadniac ze to nie jest prawda gdyz po udarze ja sie nim opiekowalem mam na to swiadkow ktorych powolalem do sadu

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane