Usunięci sędziowie SN wrócą do pracy. Jest decyzja TSUE

19.10.2018, 13:24; Aktualizacja: 19.10.2018, 14:07
Przepisy o wieku emerytalnym sędziów SN zostaną zawieszone? Jest decyzja TSUE

Przepisy o wieku emerytalnym sędziów SN zostaną zawieszone? Jest decyzja TSUEźródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE odniósł się po polskiej reformy sądownictwa. Unijny Trybunał nakazał zawiesić stosowanie przepisów dotyczących wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (63)

  • Trybunał_Bve(2018-10-22 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    (2) Właściwość państw członkowskich w zakresie wymiaru sprawiedliwości jest jednym z obszarów kompetencji, które z zasady są przyznawane państwom członkowskim w federacyjnej sieci Unii Europejskiej (...) Jednakże ten status prawny pozostaje bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w zakresie organizacji sądownictwa oraz jego personelu i zasobów finansowych. Ogólny kontekst rozdziału 3 części V Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej pokazuje, że art. 81 ust. 2 TFUE nie przenosił do Unii Europejskiej odpowiednich kompetencji, które ograniczałyby odpowiedzialność tego państwa członkowskiego. Wyrok z 30 czerwca 2009 r. - 2 BvE 2/08

    Odpowiedz
  • Mecek (2018-10-19 22:20) Zgłoś naruszenie 03

    Czy to w tej sprawie co ZUS się odwoływał na swoją niekorzyść?

    Odpowiedz
  • yorry(2018-10-19 21:58) Zgłoś naruszenie 21

    Brawo TSUE! Dosłownie pierze leci.

    Odpowiedz
  • gość(2018-10-19 20:36) Zgłoś naruszenie 72

    Jak można "zawiesić " stosowanie obowiązującego prawa w demokratycznym państwie? A jeszcze lepsze jest sugerowanie że można decyzje wydane w oparciu o to prawo cofnąć - na jakiej podstawie? Widać TSUE uwierzyło opozycji, że w Polsce jest dyktator który wszystko może;D

    Odpowiedz
  • Franciszek(2018-10-19 19:53) Zgłoś naruszenie 41

    Trybunał jest przeciw polskim posłom wybranym w legalnych wyborach. Mieli prawo posłowie uchwalić taka ustawę i wara komukolwiek od tego. Rząd nie powinien respektować tego postanowienia. Bez unii poradzimy sobie. Na najbliższe wybory do unii nie idę.

    Odpowiedz
  • Urszula11953(2018-10-19 18:18) Zgłoś naruszenie 15

    Prawo wspólnotowe jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a zasada pierwszeństwa gwarantuje jednolitą ochronę prawną obywateli na całym terytorium UE. Pierwszeństwo prawa wspólnotowego nad prawem krajowym jest absolutne. Dlatego zasada ta stosuje się do wszystkich wiążących aktów wspólnotowych niezależnie od tego, czy zaliczają się do prawa pierwotnego czy do prawa wtórnego.Podobnie wszystkie akty krajowe podlegają tej zasadzie, niezależnie od ich rodzaju: ustawa, rozporządzenie, uchwała, dekret, okólnik itp. Nie ma znaczenia, czy teksty zostały wydane przez władzę wykonawczą czy ustawodawczą państwa członkowskiego. Władza sądownicza także zobowiązana jest do stosowania zasady pierwszeństwa. Prawo tworzone przez nią, orzecznictwo, także musi przestrzegać przepisów UE.

    Odpowiedz
  • Teo(2018-10-19 17:52) Zgłoś naruszenie 5020

    Należy w tym momencie podziękować wszystkim Polkom i Polakom, którzy protestowali pod sądami w dużych i małych miastach. Nasz opór i walka o trójpodział władzy wpłynęły na orzeczenie TS. Gdybyśmy siedzieli cicho nikt by o nas nie walczył.Cieszę się, że ja także dołożyłam swoją cegiełkę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Maz(2018-10-19 17:51) Zgłoś naruszenie 33

    Cytując "Wbrew rozpowszechnianym dzisiaj w Polsce opiniom tak zwanych niezależnych ekspertów trybunał wyraźnie też wskazał, że krajowe sądy konstytucyjne mają prawo badać zgodność norm unijnych z przepisami konstytucyjnymi. Niemiecki trybunał podkreślił także, że państwa członkowskie Unii nie zrzekły się swoich kompetencji do stanowienia własnych ustrojów sądów.". Oczywiście, że się nie zrzekły. Polska również się nie zrzekła. Tylko w naszym przypadku nie chodzi o "kształtowanie własnego ustroju sądu", a zasady praworządności, które są naruszane poprzez instrumentalne traktowanie sędziów SN, instytucji jaką jest KRS oraz TK. Nawet jeżeli jednostkowe zmiany, wprowadzane za pomocą ustaw, można oceniać jako nie budzące zasadniczych wątpliwości (chociaż są i takie), tak spojrzenie na sprawę całościowo prowadzi do wniosku, że "coś" jest jednak nie w porządku. To co podpowiada nam, że coś jest nie w porządku, to poczucie praworządności, które jest istotą prawa w demokratycznym państwie i które - a no właśnie, przede wszystkim się "czuje". I mam nadzieję, że czuje to większość Polaków.

    Odpowiedz
  • EmM(2018-10-19 17:14) Zgłoś naruszenie 06

    Cytując "Wbrew rozpowszechnianym dzisiaj w Polsce opiniom tak zwanych niezależnych ekspertów trybunał wyraźnie też wskazał, że krajowe sądy konstytucyjne mają prawo badać zgodność norm unijnych z przepisami konstytucyjnymi. Niemiecki trybunał podkreślił także, że państwa członkowskie Unii nie zrzekły się swoich kompetencji do stanowienia własnych ustrojów sądów.". Oczywiście, że się nie zrzekły. Polska również się nie zrzekła. Tylko w naszym przypadku nie chodzi o "kształtowanie własnego ustroju sądu", a zasady praworządności, które są naruszane poprzez instrumentalne traktowanie sędziów SN, instytucji jaką jest KRS oraz TK. Nawet jeżeli jednostkowe zmiany, wprowadzane za pomocą ustaw, można oceniać jako nie budzące zasadniczych wątpliwości (chociaż są i takie), tak spojrzenie na sprawę całościowo prowadzi do wniosku, że "coś" jest jednak nie w porządku. To coś, to poczucie praworządności, które jest istotą prawa w demokratycznym państwie i które - a no właśnie, przede wszystkim się "czuje". I mam nadzieję, że czuje to większość Polaków.

    Odpowiedz
  • wtf(2018-10-19 17:04) Zgłoś naruszenie 5416

    kolejny sukces PiSu :). Tylko UE może uratować Polskę przed szaleństwem, pazernością i nienasyconą żądzą władzy bolszewicko-faszystowskich PiSsmanów

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bryza(2018-10-19 16:34) Zgłoś naruszenie 68

    a co na to Niemcy ? Nieprawdą są także twierdzenia, jakoby Polska chciała zakwestionować kompetencje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nieprawdziwe również są insynuacje, jakoby polski rząd chciał wypowiedzieć traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Istotą wniosku Ziobry jest zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny kompetencji polskich sądów do występowania z pytaniami prejudycjalnymi w sprawach, które nie są objęte regulacją prawa europejskiego. Stanowisko, że to tylko prawo krajowe reguluje ustrój sądów w danym kraju, zajął polski rząd w odpowiedzi na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące reform sądownictwa. Wniosek Prokuratora Generalnego jest konsekwencją tego stanowiska. Takie samo stanowisko, a nawet dalej idące, zostało wyrażone w orzeczeniu trybunału konstytucyjnego w Niemczech. Oceniając traktaty europejskie, niemiecki trybunał podkreślił, że to niemiecka konstytucja ma pierwszeństwo przed tymi traktatami. Wbrew rozpowszechnianym dzisiaj w Polsce opiniom tak zwanych niezależnych ekspertów trybunał wyraźnie też wskazał, że krajowe sądy konstytucyjne mają prawo badać zgodność norm unijnych z przepisami konstytucyjnymi. Niemiecki trybunał podkreślił także, że państwa członkowskie Unii nie zrzekły się swoich kompetencji do stanowienia własnych ustrojów sądów. Przedmiotem postępowania przed federalnym trybunałem była niemiecka ustawa o ratyfikacji traktatu z Lizbony. W uzasadnieniu trybunał dokonał oceny przepisów samego traktatu, bowiem przedmiotem zarzutów wobec traktatu były jego skutki dla systemu prawnego Niemiec. Wcześniej niemiecki trybunał konstytucyjny wielokrotnie oceniał zgodność traktatów europejskich z niemiecką konstytucją. I zawsze konsekwentnie stał na stanowisku, że niemiecka konstytucja jest nadrzędna nad unijnym prawem. Również polski Trybunał Konstytucyjny w swoim orzecznictwie przyjmował konsekwentnie zasadę nadrzędności polskiej ustawy zasadniczej ponad unijnymi traktatami.

    Odpowiedz
  • ZERO TO DNO(2018-10-19 16:11) Zgłoś naruszenie 8124

    ZERO GDZIE DYMISJA???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista(2018-10-19 15:55) Zgłoś naruszenie 2519

    Adrian !!!! ! zwróć dyplom na uczelnię UJ - nie jesteś godzien..........................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BRAWO ZIOBRO(2018-10-19 15:53) Zgłoś naruszenie 2766

    to jest towarzystwo wzajemnej adoracji sędziowie i adwokaci i ich komunistyczne izby.

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-10-19 15:51) Zgłoś naruszenie 1314

    A Przyłębska zapoznała się...................................TK nie kompromituj się tak jak MS i pałac prezydencki!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-10-19 15:43) Zgłoś naruszenie 7421

    Rodacy przepraszam ! pomyliłem się -to nie zero ,to " mniej niż zero " jak w piosence.............. A co na to słynny dr nauk prawnych ? no ten po uczelni UJ w Krakowie? . KOMPROMITACJA !!!!!.................. KONSTYTUCJA PANOWIE PRAWNICY.............................

    Odpowiedz
  • Zib(2018-10-19 15:38) Zgłoś naruszenie 2526

    TSUE jak każda lewacka instytucja działa poza prawem traktatowym albo (i) tworzy wlasne prawo ( przez swawolne interpretacje) , w ten sposób traktaty sobie a sędziowie sobie - zatem jest to de facto demokracja sędziowska. albo autokracja sędziowska... Unia jest tedy rodzajem dyktatu sędziowskiej autokracji. Czy chcemy żyć w takim dyktacie?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • krol(2018-10-19 15:37) Zgłoś naruszenie 1932

    Zawiesić, to sobie może, na przykład Gersdorf swoje majty na balkonie z napisem kocham tuska lub konstytucja. Ma dwie pary majtasów to będzie jak znalazł :) Do czego to dochodzi??? TSUE chce Polakom narzucać prawo w naszym własnym kraju??? Polska jest suwerennym państwem. To my decydujemy o prawie obowiązującym w Polsce. Nie chcemy dawnych układów i mamy do tego pełne prawo. Zadziwiający jest też fakt, że TSUE decyduje o ważnych sprawach w tak ekspresowym tempie. Istnieje jeszcze protokół brytyjski, z którym TSUE musi się liczyć. Niemcy zrobili to samo i nikt im nic nie zakazywał Francja podobnie i można by tak wymieniać to nie jest Unia tylko ZSRR to chore wchodzenie z butami do innego państwa to takie znane z historii i znowu Niemcy........................

    Odpowiedz
  • aw(2018-10-19 15:33) Zgłoś naruszenie 114

    Oby nie Turecki scenariusz?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czytelnik(2018-10-19 15:32) Zgłoś naruszenie 1224

    To ten sam trybunał, który uznał, że wszyscy pracownicy SB i podobnych służb to przestępcy i należy im obniżyć emerytury. KRUK KRUKOWI OKA NIE WYKOLE. Należy olać to postanowienie - Pan Erdogan w Turcji pokazał jak tę sitwę ( często swołocz ) sędziowską - prawnicza przywołać do jakiegoś porządku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz