statystyki

Przemeblowanie Sądu Najwższego staje się faktem

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki16.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:49
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Działania zmierzające do rozpoczęcia prac w dwóch nowych izbach Sądu Najwyższego nabierają tempa.

D ariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej SN, zaprosił wczoraj na spotkanie sędziów powołanych w zeszłym tygodniu przez prezydenta, którzy mają orzekać w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Przywitał ich i wręczył karty uprawniające do poruszania się po SN oraz klucze do ich pokoi. Dużo bardziej zaawansowana w pracach jest Izba Dyscyplinarna. Utworzono w niej już dwa wydziały, są też osoby pełniące funkcję ich przewodniczących. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ruszyły już prace zmierzające do wyznaczenia prezesów sądów dyscyplinarnych działających przy sądach apelacyjnych. Jak wynika z przepisów prawa, taka kompetencja przysługuje prezesowi ID.

Z oficjalnych informacji wynika, że I wydział ID będzie się zajmował przede wszystkim sprawami sędziów SN oraz sędziów i prokuratorów dotyczących przewinień dyscyplinarnych wyczerpujących znamiona przestępstw umyślnych. Krótko mówiąc, będą to sprawy o największym ciężarze gatunkowym. Z kolei do II wydziału będą trafiać odwołania od orzeczeń sądów dyscyplinarnych I instancji w sprawach sędziów i prokuratorów, kasacje od orzeczeń dyscyplinarnych oraz odwołania od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa (np. od uchwał o wyborze kandydatów do sądów powszechnych).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane