statystyki

Przemeblowanie Sądu Najwższego staje się faktem

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki16.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:49
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Działania zmierzające do rozpoczęcia prac w dwóch nowych izbach Sądu Najwyższego nabierają tempa.

D ariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej SN, zaprosił wczoraj na spotkanie sędziów powołanych w zeszłym tygodniu przez prezydenta, którzy mają orzekać w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Przywitał ich i wręczył karty uprawniające do poruszania się po SN oraz klucze do ich pokoi. Dużo bardziej zaawansowana w pracach jest Izba Dyscyplinarna. Utworzono w niej już dwa wydziały, są też osoby pełniące funkcję ich przewodniczących. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ruszyły już prace zmierzające do wyznaczenia prezesów sądów dyscyplinarnych działających przy sądach apelacyjnych. Jak wynika z przepisów prawa, taka kompetencja przysługuje prezesowi ID.

Z oficjalnych informacji wynika, że I wydział ID będzie się zajmował przede wszystkim sprawami sędziów SN oraz sędziów i prokuratorów dotyczących przewinień dyscyplinarnych wyczerpujących znamiona przestępstw umyślnych. Krótko mówiąc, będą to sprawy o największym ciężarze gatunkowym. Z kolei do II wydziału będą trafiać odwołania od orzeczeń sądów dyscyplinarnych I instancji w sprawach sędziów i prokuratorów, kasacje od orzeczeń dyscyplinarnych oraz odwołania od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa (np. od uchwał o wyborze kandydatów do sądów powszechnych).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane