statystyki

Będzie dochodzenie w sprawie wzywania do nienawiści przez ONR

autor: Szymon Cydzik10.10.2018, 07:45; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:59
uchodźcy Syria

Sąd uznał też, że postępowanie przygotowawcze powinno być wszczynane zawsze, gdy zwraca się o to RPO.źródło: ShutterStock

Sąd, po rozpatrzeniu zażalenia rzecznika praw obywatelskich, uchylił postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie zamieszczonych na stronach ONR materiałów dotyczących imigrantów.

W zeszłym roku na stronach Mazowieckiej Brygady ONR pojawił się tekst zarzucający imigrantom, że przyczyniają się do wzrostu przestępczości, a sama ich obecność prowadzi do konfliktów z rdzenną ludnością i ma prowadzić do „kulturowego i cywilizacyjnego ludobójstwa na rdzennej ludności o białym kolorze skóry”. Rozwiązaniem tego problemu miałoby być, zdaniem autora, zadekretowanie wyższości rasy białej i zakaz mieszania ras.

Zdaniem RPO wypowiedź ta wykraczała poza krytykę polityki wielokulturowości i mogła naruszać art. 256 kodeksu karnego poprzez nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych. Grozi za to do dwóch lat więzienia. W styczniu tego roku Adam Bodnar pisał w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wolność nie może być ograniczna cenzurą(2018-10-10 09:52) Zgłoś naruszenie 54

  Wolność słowa powinna być nieograniczona cenzurą sądową. Powinniśmy uchwalić konstytucję, które zagwarantuje absolutną wolność wypowiedzi. Powinno się zakończyć z kategorią określaną jako mowa "nienawiści". Karane może być tylko podżeganie do popełnienia czynu przestępczego, a nie do do "żywienia określonego uczucia".

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2018-10-10 18:24) Zgłoś naruszenie 20

  Tylko przez przypadek Murzyni stanowiący 13% ludności USA popełniają ponad 50% morderstw. Pamiętaj - to tylko przypadek! Witaj ich serdecznie! Tylko przez przypadek będziesz miał tak samo.

  Odpowiedz
 • Bert(2018-10-10 22:50) Zgłoś naruszenie 00

  "mowa nienawiści" to sposób na kneblowanie społeczeństw przez lewackich doktrynerów i liberalne pijawki

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane