Są państwa, które nie wykonały po kilka wyroków TSUE; Polska nie należy do tego grona; jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa w UE; przedwcześnie jest twierdzić, że Polska nie wykona orzeczenia TSUE ws. reformy sądownictwa - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz został spytany podczas debaty "Polska w świecie kryzysów", zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego o to, czy Polska podporządkuje się wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie reformy sądownictwa w Polsce, kiedy takie orzeczenie się pojawi.

"Zobaczymy (...). Przedwcześnie jest twierdzić albo sugerować, że Polska nie będzie wykonywać orzeczeń" - odparł minister. Przypomniał, że Polska jak dotąd wykonała wszystkie wyroki TSUE. Według niego, w UE są też państwa, które nie zastosowały się do "kilku" orzeczeń unijnego trybunału "i nie jest to dla nich problemem".

Reklama

"Co to pokazuje? Pokazuje po pierwsze, że Polska jest liderem w UE, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa" - oświadczył.

W ocenie Czaputowicza, spór Polski z UE ws. reformy wymiaru sprawiedliwości jest skomplikowany, jednak - jak dodał - Polska ma w nim swoje racje "co do zasadności i zgodności z prawem tej reformy".