W rozmowie, która ukazała się w piątek w dzienniku "Super Express", prezydent Duda został zapytany, czy Polska powinna się podporządkować wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie reformy sądownictwa w Polsce, kiedy takie orzeczenie się pojawi.
"Czekam spokojnie na decyzję Trybunału. Nie ukrywam jednak, że będę bacznie obserwował tę sprawę. Jeżeli będę widział, że Trybunał działa w trybie natychmiastowym, to będzie to dla mnie sygnał, że sprawa ma głęboki podtekst polityczny. Będzie to dla mnie związane także z tym, kto w tym Trybunale zasiada. Zasiada tam choćby prof. Marek Safjan, który nie ukrywał swoich poglądów" - odpowiedział Duda.
"Dla wszystkich jest chyba jasne, że opowiada się on po określonej stronie sceny politycznej i takie są fakty" - dodał prezydent.
W środę do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Wraz ze skargą KE wniosła o zastosowanie środków tymczasowych oraz trybu przyspieszonego.
KE podała, że zdecydowała wnieść o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, by TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tzw. środki tymczasowe), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o SN pozostały zawieszone. Komisja chce, żeby sędziowie, których objęła nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, mogli nadal sprawować swoje funkcje sędziowskie, nawet jeśli już przeszli na emeryturę.
TSUE nie ma regulaminowych terminów, w jakich musi podjąć decyzję w sprawie środków tymczasowych i trybu przyspieszonego.
KE uważa, że ustawa dotycząca Sądu Najwyższego jest niezgodna z prawem UE, bo łamie zasadę niezależności sędziowskiej. Polski rząd odpiera takie zarzuty, podkreślając, że ma prawo do dokonywania reform, które są Polsce potrzebne.
Bruksela chce w swojej skardze przywrócenia w SN stanu sprzed 3 kwietnia 2018 roku, czyli sprzed wejścia w życie przepisów przewidujących obniżenie wieku emerytalnego sędziów z 70 do 65 lat. Zgodnie z tymi regulacjami, 27 spośród 72 czynnych sędziów SN miało przejść w stan spoczynku, włącznie z sędzią Małgorzatą Gersdorf.
KE wnioskuje też, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani na emerytury, zostali przywróceni do orzekania, nawet jeśli na ich miejsce wskazano już kogoś innego. KE chce również zatrzymać mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy - według KE - "przedwcześnie" trafili na emeryturę.
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym od 4 lipca przestali - według ustawy - pełnić swoje funkcje. Mogli dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyraził zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN.
Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, nie złożyła takiego oświadczenia. Gersdorf - wybrana na I prezesa SN w 2014 r. - podkreślała wielokrotnie, że kadencja I prezesa SN zgodnie z konstytucją trwa 6 lat. Jeszcze w końcu czerwca Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN w przyjętej jednogłośnie uchwale podkreśliło, że sędzia Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP I prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r. Jak informował zespół prasowy SN, sędzia Gersdorf nadal przychodzi do pracy w SN.
W połowie września wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował PAP, że pracami SN będzie kierować najstarszy stażem prezes Izby SN, czyli w praktyce prezes Dariusz Zawistowski. Kierujący wcześniej pracami SN prezes Józef Iwulski oraz 6 innych sędziów otrzymali pismo prezydenta zawiadamiające o przejściu w stan spoczynku.
przerwa śniadaniowa(2018-10-05 09:15) Zgłoś naruszenie 2210
Duda nie zauważa wydarzeń w sądach całej europy dot. wątpliwości co do praworządności w Polsce! Nie rozumie, że TSUE będące instytucją EU działa na rzecz obywateli i potrzeby zachowania respektowania prawa wobec wszystkich obywateli Unii. Polskie Sądy są Unijne i muszą spełniać postawione im przez traktat EU wymogi. Jeżeli działania przyśpieszone mające na uwadze dobro ludzi są polityczne to tak samo polityczny jest jego wypad z małżonką do KFC i propagowanie w ten sposób śmieciowego jedzenia.
Odpowiedzpytanie(2018-10-05 09:47) Zgłoś naruszenie 1410
Czyli jednak jak Sąd lub Trybunał orzeka szybko i sprawnie to jest źle? Bo powinien orzekać wolno i ślamazarnie?
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzprawnik(2018-10-05 11:53) Zgłoś naruszenie 40
@JJB: Kolega właśnie wykreślił z kodeksów wszelkie tryby przyspieszone i postępowania odrębne. Których w Polsce jest co niemiara (w kpc ze dwanaście). A istnienie trybów zwykłych i przyspieszonych wynika z tego, że sprawy się RÓŻNIĄ. I oczywiście TSUE rozpozna sprawę za kolejnością wpływu. Za kolejnością wpływu do właściwego trybu.
JJB(2018-10-05 10:14) Zgłoś naruszenie 08
Powinien orzekac, tak jak w innych sprawach. Z taka sama szybkoscia. Wedlug kolejnosci wplywu spraw. Ani szybciej, ani wolniej. Jezeli przystapi do zalatwiania sprawy ze skaegi Komisji poza kolejnoscia to bedzie oznaczalo, ze nie traktuje tdj sprawy jak kazdej innej
Soba(2018-10-05 11:22) Zgłoś naruszenie 117
Dudo orzeknij że tsue nie istnieje i po kłopocie.
Odpowiedzgreen(2018-10-05 11:13) Zgłoś naruszenie 1012
pOLSKIE SADY SA W PIERWSZYM I OSTATNIM RZEDZIE polskie. Wszelkie inne dywagacje to spiewka zdrajcow ojczyzny. UE nie ma prawa wtracac sie do organizacji sadownictw krajowych - nie ma takiego przepisu w Traktacie Lizbonskim jest natomiast nigdy nie podwazony przez instytucje unijne pROTOKOL lONDYNSKI - KTORY OBOWIAZUJE.
Odpowiedzterefere(2018-10-05 14:44) Zgłoś naruszenie 65
A pamiętasz Maliniak jak szybciutko, w nocy, podpisywałeś ustawy i zaprzysięgałeś sędziów do TK? No to dlaczego masz teraz pretensje do innych, gdy robią tak jak robiłeś to ty?
Odpowiedzobywatel(2018-10-05 17:19) Zgłoś naruszenie 34
Bede bacznie obserwowac dzialania prezydenta. Jeżeli będę widział, że Prezydent działa w trybie natychmiastowym, to będzie to dla mnie sygnał, że sprawa ma głęboki podtekst polityczny. Będzie to dla mnie związane także z tym, kto w tym Prezydentem steruje.
Odpowiedztomek(2018-10-05 17:33) Zgłoś naruszenie 22
"sygnał dla mnie" a działasz pan proszę pana inaczej czy tylko na sygnał ?!
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzobywatel(2018-10-05 18:14) Zgłoś naruszenie 12
na sygnal, od prezesa :)
as(2018-10-05 17:51) Zgłoś naruszenie 21
baranów we władzach nie brakuje
OdpowiedzJJB(2018-10-05 12:23) Zgłoś naruszenie 10
@prawnik Nie znam sie za bardzo na procedurze przed TSUE ale zaryzykowalbym poglad, ze kpc nie ma w postepowaniu przed tym organem zastosowania. Chodzi mi natomiast o zwykly tryb procedowania w ramach danego rodzaju postepowania ( zwyczajne, przyspieszone ), z zapwnieniem praw stron i bez uprzedzenia do sprawy
Odpowiedz