Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk–Woicka skierowała w piątek do rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym wniosek o wszczęcie czynności wyjaśniających wobec sędziego Waldemara Żurka.

"Powodem mojej decyzji jest to, że sędzia Waldemar Żurek od 1 września br. nie podejmuje żadnych czynności procesowych w sprawach mu przydzielonych w I Wydziale Cywilnym naszego sądu" – powiedziała dziennikarzom prezes Pawełczyk–Woicka.

Dodała, że powodem takiego postępowania sędziego jest to, że neguje on decyzję o przeniesieniu z Wydziału II Cywilnego do Wydziału I Cywilnego.

Reklama

"Decyzja, w którym wydziale orzeka sędzia, należy do prezesa sądu i zawsze do niego należała, gdyż inaczej powstałby chaos organizacyjny w sądzie” - podkreśliła Dagmara Pawełczyk–Woicka.

Prezes SO powiedziała, że liczy, iż wniosek o wszczęcie czynności wyjaśniających wobec sędziego Żurka "spowoduje u niego autorefleksję" i "przystąpi do tego, co jest istotą zawodu sędziego – do rozpoznawnia spraw i wydawania orzeczeń".