statystyki

Jak się bronić przed słowami ministra? W tle ETPCz i zarzuty fałszowania raportów medycznych [OPINIA]

autor: Dominika Bychawska -Siniarska02.10.2018, 10:06
Trybunał naprawił ten błąd, stwierdzając naruszenie art. 8 konwencji. Zasądził na rzecz skarżącej 1,5 tys. euro zadośćuczynienia.

Trybunał naprawił ten błąd, stwierdzając naruszenie art. 8 konwencji. Zasądził na rzecz skarżącej 1,5 tys. euro zadośćuczynienia.źródło: ShutterStock

Na takie pytanie musiał odpowiedzieć Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie sprawy Jishkariani p. Gruzji (skarga nr 18925/09).

Skarżąca jest psychiatrą oraz szefową organizacji pozarządowej zajmującej się pomocą ofiarom tortur. W 2003 r. utworzyła centrum pomocy dla osób pozbawionych wolności. Została również powołana na członka rady monitoringowej przy Ministerstwie Sprawiedliwości Gruzji, mającej na celu ocenę warunków detencji. W 2005 r. minister sprawiedliwości oskarżył działaczkę o preparowanie, w zamian za korzyści finansowe, raportów medycznych na temat zdrowych więźniów, w celu umieszczenia ich w szpitalach więziennych, gdzie panowały lepsze warunki. 

Zarzuty te padły w programie telewizyjnym oraz w wywiadzie w gazecie. Wywiad poświęcony był korupcji i złemu zarządzaniu w systemie więziennictwa. Jishkariani wniosła przeciwko ministrowi powództwo cywilne o ochronę dóbr osobistych. Gruziński sąd uwzględnił fakt, iż wobec skarżącej nie wytoczono żadnego postępowania karnego, oraz że minister pomylił się co do faktów. W 2006 r. oddalił jednak powództwo, wskazując, że minister zabrał głos w ramach debaty publicznej, a jego słowa mieściły się w dozwolonej krytyce chronionej na gruncie art. 10 Konwencji. W 2008 r. gruziński SN oddalił skargę Jishkariani, wskazując, że była ona osobą publiczną i powinna tolerować wobec siebie szerszą krytykę.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane