statystyki

W ciągu ostatnich 18 lat usunięto z zawodu 46 sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.09.2018, 16:00
Poseł Anna Sobecka chciała się dowiedzieć w resorcie sprawiedliwości m.in., ile spraw karnych toczyło się przeciwko sędziom od 1989 r. i ile w tym czasie zapadło wobec nich wyroków skazujących

Poseł Anna Sobecka chciała się dowiedzieć w resorcie sprawiedliwości m.in., ile spraw karnych toczyło się przeciwko sędziom od 1989 r. i ile w tym czasie zapadło wobec nich wyroków skazującychźródło: ShutterStock

Znęcanie się, naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego, a nawet zgwałcenie, kazirodztwo, seksualne wykorzystywanie małoletniego – takie zarzuty karne stawiane były sędziom na przestrzeni ostatnich 18 lat. Informacje te podał w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Zaznaczył przy tym, że postępowania karne w tych sprawach, toczone po uchyleniu sędziom immunitetów, niekoniecznie musiały się skończyć skazaniem. Mogło się bowiem okazać, że były one bezpodstawne, a sądy uniewinniły oskarżonych.

Poseł Anna Sobecka chciała się dowiedzieć w resorcie sprawiedliwości m.in., ile spraw karnych toczyło się przeciwko sędziom od 1989 r. i ile w tym czasie zapadło wobec nich wyroków skazujących. Precyzyjne ustalenie tego okazało się jednak niemożliwe, gdyż przepisy w okresie wskazanym w interpelacji nie przewidywały zawiadamiania ministra sprawiedliwości przez prokuraturę lub sądy powszechne o prowadzonych przez nie postępowaniach przeciwko podejrzanym lub oskarżonym będącym sędziami oraz o sposobie ich zakończenia.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Mecenas(2018-09-26 16:56) Zgłoś naruszenie 22

  zgwałcenie, kazirodztwo, wykorzystanie seksualne małoletniego ------- ot, z takich powodów "sędziowie" w Polsce są wyrzucani z zawodu,...... Kto dopuścił tych zboków do zawodu ? dlaczego w UE nie ma takich przypadków ?

  Odpowiedz
 • alleluja i do przodu(2018-09-26 16:58) Zgłoś naruszenie 21

  To nie wiele spraw, jak na tak liczną grupę zawodową. Anna Sobecka niech spyta w sprawie pedofili Episkopat i ilu ze skazanych wydalono z zawodu. Co słychać u sióstr Boromeuszek? Zakazano posłance zdawania takich pytań?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • alelleuja i po cichu róbmy swoje(2018-09-26 18:39) Zgłoś naruszenie 10

  SW(dzisiaj 17:29) Zgłoś naruszenie 00 dane statystyczne podają, że ponad 80 % pedofilów osadzonych w więzieniach deklaruje, że jest ateistami.... Coś się tak wierna owieczko schowałaś za odpowiedzią?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane