statystyki

W ciągu ostatnich 18 lat usunięto z zawodu 46 sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.09.2018, 16:00
Poseł Anna Sobecka chciała się dowiedzieć w resorcie sprawiedliwości m.in., ile spraw karnych toczyło się przeciwko sędziom od 1989 r. i ile w tym czasie zapadło wobec nich wyroków skazujących

Poseł Anna Sobecka chciała się dowiedzieć w resorcie sprawiedliwości m.in., ile spraw karnych toczyło się przeciwko sędziom od 1989 r. i ile w tym czasie zapadło wobec nich wyroków skazującychźródło: ShutterStock

Znęcanie się, naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego, a nawet zgwałcenie, kazirodztwo, seksualne wykorzystywanie małoletniego – takie zarzuty karne stawiane były sędziom na przestrzeni ostatnich 18 lat. Informacje te podał w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Zaznaczył przy tym, że postępowania karne w tych sprawach, toczone po uchyleniu sędziom immunitetów, niekoniecznie musiały się skończyć skazaniem. Mogło się bowiem okazać, że były one bezpodstawne, a sądy uniewinniły oskarżonych.

Poseł Anna Sobecka chciała się dowiedzieć w resorcie sprawiedliwości m.in., ile spraw karnych toczyło się przeciwko sędziom od 1989 r. i ile w tym czasie zapadło wobec nich wyroków skazujących. Precyzyjne ustalenie tego okazało się jednak niemożliwe, gdyż przepisy w okresie wskazanym w interpelacji nie przewidywały zawiadamiania ministra sprawiedliwości przez prokuraturę lub sądy powszechne o prowadzonych przez nie postępowaniach przeciwko podejrzanym lub oskarżonym będącym sędziami oraz o sposobie ich zakończenia.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Mecenas(2018-09-26 16:56) Zgłoś naruszenie 22

  zgwałcenie, kazirodztwo, wykorzystanie seksualne małoletniego ------- ot, z takich powodów "sędziowie" w Polsce są wyrzucani z zawodu,...... Kto dopuścił tych zboków do zawodu ? dlaczego w UE nie ma takich przypadków ?

  Odpowiedz
 • alleluja i do przodu(2018-09-26 16:58) Zgłoś naruszenie 21

  To nie wiele spraw, jak na tak liczną grupę zawodową. Anna Sobecka niech spyta w sprawie pedofili Episkopat i ilu ze skazanych wydalono z zawodu. Co słychać u sióstr Boromeuszek? Zakazano posłance zdawania takich pytań?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • alelleuja i po cichu róbmy swoje(2018-09-26 18:39) Zgłoś naruszenie 10

  SW(dzisiaj 17:29) Zgłoś naruszenie 00 dane statystyczne podają, że ponad 80 % pedofilów osadzonych w więzieniach deklaruje, że jest ateistami.... Coś się tak wierna owieczko schowałaś za odpowiedzią?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane